Wiadomości z Piekar Śląskich

Lampy wiszące: z abażurem, kloszem czy reflektorki?

  • Dodano: 2020-01-23 16:45

Oświetlenie górne stanowi główne źródło światła prawie w każdym wnętrzu. Często jest to umieszczona w centralnym punkcie lampa wisząca z abażurem lub kloszem, czasami rozmieszczone w różnych miejscach sufitu reflektorki. Jakie są zalety tych rozwiązań i czy któreś z nich jest lepsze?

Rodzaje światła

Wybór oświetlenia zależy od tego, jakie światło chcemy uzyskać – to dość oczywiste, jednak trudniej zastosować tę zasadę w praktyce. Spróbujmy rozwinąć nieco tę zasadę i zrozumieć, jakie są podstawowe rodzaje światła.

Pierwszym istotnym rozróżnieniem jest podział na światło twarde i miękkie. Oczywiście chodzi tu o optyczne wrażenie, na które wpływ mają przede wszystkim cienie, które mogą być ostre, wyraźne, lub przeciwnie – nieco rozmyte i pełne płynnych przejść między jasnymi i nieoświetlonymi częściami wnętrza. Ogólna reguła mówi, że im więcej źródeł światła, tym mniej wyraźne stają się cienie. Jeżeli jednak zamiast wielu żarówek wolimy mieć jedną, to również da się uzyskać taki efekt – można posłużyć się zjawiskiem dyfuzji, czyli rozproszenia. Pomoże w tym właśnie lampa wisząca z abażurem, najlepiej z dużą, mleczną żarówką.

Istotna jest także temperatura barwowa światła – w fizyce mówi się, że im zimniejsze światło, tym cieplejsze barwy, natomiast potocznie mówi się po prostu o ciepłym lub zimnym świetle. Aby uniknąć nieporozumień najlepiej posługiwać się skalą tej temperatury mierzoną w kelwinach. Dla zwykłego użytkownika lamp wystarczy wiedzieć, że żółte światło nie przekracza 3500 K, neutralne białe to około 4000 K, a powyżej 4500 K mówi się już o świetle niebieskim. Tradycyjne żarówki zwykle miały temperaturę światła właśnie w okolicach 3500 kelwinów i z dużym prawdopodobieństwem właśnie takie najlepiej sprawdzą się w większości domów.

Czy lampy wiszące z abażurem pasują do nowoczesnych wnętrz?

Lampy z abażurem, tak samo jak te z kloszem można dopasować praktycznie do każdego stylu. Producenci zdają sobie sprawę z ogromnej ilości gustów klientów i starają się kreować swoją ofertę do jak najszerszego grona odbiorców. Można znaleźć nawet specjalistyczne sklepy poświęcone jednemu lub kilku bardzo blisko ze sobą powiązanym stylom. Ponieważ większość osób urządza swoje wnętrza raczej nowocześnie, mamy ogromny wybór lamp wiszących, z abażurem i innych, które bez problemu wpasują się do naszej aranżacji – niezależnie od tego, czy lubimy nawiązujący do natury skandynawski minimalizm, czy surowy, pełen betonu i stali styl industrialny.

Warto pamiętać, że abażury to nie tylko tekstylne „dzwony” otaczające żarówkę – już w XVIII wieku wykonywano je z różnych materiałów, łącznie z porcelaną, dziś kojarzoną raczej z kloszami. Wykorzystywano – i stosuje się do dziś – surowce takie jak drewno, słoma, papier, wiklina i oczywiście tkaniny – a od jakiegoś czasu także metal, zarówno w postaci odpowiednio uformowanej blachy, jak też drucianej siatki. Czasami stosowany jest też plastik lub szkło – wszystko zależy od fantazji projektanta.

Gdzie można znaleźć wiszące lampy z abażurem?

Wiszące lampy z abażurem należą do najpowszechniej stosowanych typów oświetlenia – dlatego bez problemu znajdziemy je w każdym sklepie meblarskim czy budowlanym. Jeżeli jednak zależy nam na dobraniu porządnej i pasującej do mieszkania lampy, lepiej obejść sklepy z oświetleniem w swoim mieście i przejrzeć ofertę sklepów internetowych, takich jak https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/800-lampy-wiszace-z-abazurem. Mają one o wiele więcej dostępnych modeli i wykwalifikowaną obsługę, która pomoże w podjęciu decyzji.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.