Wiadomości z Piekar Śląskich

Lekarz pulmonolog - czym się zajmuje, kiedy należy go odwiedzić?

  • Dodano: 2019-09-26 07:00, aktualizacja: 2019-09-25 16:32

Istnieje wiele rodzajów specjalizacji medycznych i często nie mamy pewności co do ich znaczenia. Jedną z ważnych specjalizacji jest pulmonologia. Dowiedz się czym się zajmuje lekarz pulmonolog, jakie choroby leczy i kiedy warto zapisać się do pulmonologa.

Czym zajmuje się lekarz pulmonolog?

Pulmonologia lub pneumonologia jest specjalizacją medycyny, która odpowiada za diagnostykę i leczenie wszelkiego typu chorób układu oddechowego, włącznie z wadami wrodzonymi. Pulmonolog a jest nadzwyczaj ważną dziedziną, gdyż według statystyk choroby układu oddechowego w Polsce stanowią około 10 % przyczyn hospitalizacji.

Poprawne funkcjonowanie układu oddechowego zapewnia stałą wymianę gazową w organizmie, dzięki czemu nasze działo może właściwie funkcjonować, dlatego profilaktyka jest jednym z najważniejszych obowiązków lekarza pulmonologa.

Zobacz specjalizację pulmonologia na stronie Scanmed: https://scanmed.pl/specjalizacje/pulmonologia.

Jakie choroby leczy pulmonolog?

Na choroby układu oddechowego są najbardziej narażone osoby, które pracują lub mieszkają w miejscowościach z zanieczyszczonym powietrzem i w miejscach o dużym zapyleniu, dodatkowo w grupie dużego ryzyka są palacze, a także osoby z predyspozycjami genetycznymi.

Do chorób układu oddechowego, które najczęściej występują u pacjentów zaliczamy:

  • zapalenie płuc, które jest spowodowane infekcją bakteryjną lub wirusową i często jest mylone z grypą;
  • zapalenie oskrzeli jest wywołane infekcją wirusową i jest stanem zapalnym tkanki oskrzela;
  • astma oskrzelowa powoduje napady duszności i kaszlu, a także uciskającego bólu w klatce piersiowej;
  • POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc powoduje znaczne zmniejszenie przepływu powietrza przez układ oddechowy;
  • pylica płuc, jak można wywnioskować z jej nazwy jest powodowana wdychaniem dużej ilości pyłów przez długi okres czasu, co powoduje uszkodzenie oskrzeli;
  • odma opłucnowa;
  • mukowiscydoza;
  • gruźlica;
  • nowotwory, takie jak przykładowo rak płuc.

Kiedy warto iść do pulmonologa?

Praca układów organizmu człowieka jest nadzwyczaj złożona, dlatego nie każdy problem z oddychaniem może być zdiagnozowany przez lekarza pulmonologa, jednak jeśli zauważysz u siebie trudności z oddychaniem, duszności, bóle podczas oddychania, uścisk w klatce piersiowej, nietypowe dźwięki podczas oddychania, przewlekły kaszel czy zasinienia skóry ust czy końcówek palców, warto jak najszybciej skontaktować się z placówką medyczną i umówić się na wizytę z pulmonologiem. Szybka reakcja i diagnoza choroby na wczesnym etapie może zapobiec komplikacjom.

Przebieg wizyty i badania pulmonologa

Wizyta u lekarza pulmonologa składa się z trzech etapów: wywiad diagnostyczny, diagnoza wstępna oraz badania.

Najważniejszym zadaniem pacjenta jest odpowiadanie szczerze i z największą ilością szczegółów na pytania podczas wywiadu diagnostycznego. Często diagnoza i przyczyna choroby jest ustalana jeszcze podczas wywiadu, a badania są robione w celu jedynie jej potwierdzenia.

Po wywiadzie lekarz wykonuje wstępną diagnostykę - w przypadku lekarza pulmonologa jest to osłuchiwanie płuc za pomocą stetoskopu.

W razie potrzeby są także zlecane dodatkowe badanie, takie jak spirometria, bronchoskopia czy RTG klatki piersiowej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.