Wiadomości z Piekar Śląskich

Lekarz pulmonolog - czym się zajmuje, kiedy należy go odwiedzić?

  • Dodano: 2019-09-26 07:00, aktualizacja: 2019-09-25 16:32

Istnieje wiele rodzajów specjalizacji medycznych i często nie mamy pewności co do ich znaczenia. Jedną z ważnych specjalizacji jest pulmonologia. Dowiedz się czym się zajmuje lekarz pulmonolog, jakie choroby leczy i kiedy warto zapisać się do pulmonologa.

Czym zajmuje się lekarz pulmonolog?

Pulmonologia lub pneumonologia jest specjalizacją medycyny, która odpowiada za diagnostykę i leczenie wszelkiego typu chorób układu oddechowego, włącznie z wadami wrodzonymi. Pulmonolog a jest nadzwyczaj ważną dziedziną, gdyż według statystyk choroby układu oddechowego w Polsce stanowią około 10 % przyczyn hospitalizacji.

Poprawne funkcjonowanie układu oddechowego zapewnia stałą wymianę gazową w organizmie, dzięki czemu nasze działo może właściwie funkcjonować, dlatego profilaktyka jest jednym z najważniejszych obowiązków lekarza pulmonologa.

Zobacz specjalizację pulmonologia na stronie Scanmed: https://scanmed.pl/specjalizacje/pulmonologia.

Jakie choroby leczy pulmonolog?

Na choroby układu oddechowego są najbardziej narażone osoby, które pracują lub mieszkają w miejscowościach z zanieczyszczonym powietrzem i w miejscach o dużym zapyleniu, dodatkowo w grupie dużego ryzyka są palacze, a także osoby z predyspozycjami genetycznymi.

Do chorób układu oddechowego, które najczęściej występują u pacjentów zaliczamy:

  • zapalenie płuc, które jest spowodowane infekcją bakteryjną lub wirusową i często jest mylone z grypą;
  • zapalenie oskrzeli jest wywołane infekcją wirusową i jest stanem zapalnym tkanki oskrzela;
  • astma oskrzelowa powoduje napady duszności i kaszlu, a także uciskającego bólu w klatce piersiowej;
  • POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc powoduje znaczne zmniejszenie przepływu powietrza przez układ oddechowy;
  • pylica płuc, jak można wywnioskować z jej nazwy jest powodowana wdychaniem dużej ilości pyłów przez długi okres czasu, co powoduje uszkodzenie oskrzeli;
  • odma opłucnowa;
  • mukowiscydoza;
  • gruźlica;
  • nowotwory, takie jak przykładowo rak płuc.

Kiedy warto iść do pulmonologa?

Praca układów organizmu człowieka jest nadzwyczaj złożona, dlatego nie każdy problem z oddychaniem może być zdiagnozowany przez lekarza pulmonologa, jednak jeśli zauważysz u siebie trudności z oddychaniem, duszności, bóle podczas oddychania, uścisk w klatce piersiowej, nietypowe dźwięki podczas oddychania, przewlekły kaszel czy zasinienia skóry ust czy końcówek palców, warto jak najszybciej skontaktować się z placówką medyczną i umówić się na wizytę z pulmonologiem. Szybka reakcja i diagnoza choroby na wczesnym etapie może zapobiec komplikacjom.

Przebieg wizyty i badania pulmonologa

Wizyta u lekarza pulmonologa składa się z trzech etapów: wywiad diagnostyczny, diagnoza wstępna oraz badania.

Najważniejszym zadaniem pacjenta jest odpowiadanie szczerze i z największą ilością szczegółów na pytania podczas wywiadu diagnostycznego. Często diagnoza i przyczyna choroby jest ustalana jeszcze podczas wywiadu, a badania są robione w celu jedynie jej potwierdzenia.

Po wywiadzie lekarz wykonuje wstępną diagnostykę - w przypadku lekarza pulmonologa jest to osłuchiwanie płuc za pomocą stetoskopu.

W razie potrzeby są także zlecane dodatkowe badanie, takie jak spirometria, bronchoskopia czy RTG klatki piersiowej.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.