Wiadomości z Piekar Śląskich

Transport sprzętu elektronicznego – o czym musimy pamiętać?

  • Dodano: 2022-08-25 15:15

Usługi kurierskie pozwalają na szybki i wygodny transport niemal wszystkich przedmiotów i towarów. Sprzęt elektroniczny nie jest tu wyjątkiem. Jednak urządzeń, zwłaszcza gdy prezentują relatywnie wysoką wartość, nie wolno traktować jak wszystkich innych przedmiotów. O czym należy pamiętać wysyłając sprzęt elektroniczny kurierem?

Przygotowanie sprzętu do transportu

Sprzęt elektroniczny zazwyczaj wymaga przygotowania do wysyłki. Należy oczywiście zadbać o to, aby urządzenia były wyłączone, a także nie mogły łatwo się uruchomić. Dodatkowe akcesoria, takie jak piloty, baterie, zasilacze oraz inne urządzenia peryferyjne warto zapakować oddzielnie, aby w transporcie nie uległy uszkodzeniu, a także nie uszkodziły głównego sprzętu.

Oryginalne opakowanie, czyli najbezpieczniejszy wybór

Kupując urządzenia elektroniczne warto zachowywać na przyszłość oryginalne opakowania. Gdy nadejdzie konieczność ich wysyłki, nic nie nadaje się do tego lepiej niż dedykowany karton wraz z zabezpieczeniem, na przykład w postaci styropianu. Oczywiście kartony można przechowywać w formie złożonej, dzięki czemu nie zajmują w domu wiele miejsca.

Unieruchomienie i zabezpieczenie sprzętu w transporcie

Jeśli oryginalne opakowanie nie jest dostępne, trzeba improwizować. Karton powinien jak najlepiej odpowiadać rozmiarom przewożonego urządzenia, bo dzięki temu łatwiej będzie unieruchomić zawartość, zużyje się mniej wypełniacza, a cena mniejszej przesyłki powinna okazać się niższa. Po wyborze kartonu, należy znaleźć niezawodne wypełnienie. Sprzęt nie ma prawa przemieszczać się w opakowaniu. Elektronika jest wrażliwa na wstrząsy i uderzenia, które siłą rzeczy mają miejsce choćby w trakcie automatycznego sortowania przesyłek. W roli wypełniacze dobrze spisują się między innymi styropian, folia bąbelkowa, papier, pocięte kartony, a nawet niepotrzebne tkaniny. Najważniejsze, aby każdą lukę wypełnić szczelnie. Po zamknięciu kartonu warto nim potrząsnąć, aby sprawdzić, czy zawartość się nie porusza. Jeśli wszystko jest w porządku, opakowanie można zakleić, a następnie dodatkowo zabezpieczyć folią stretch.

Transport dużego AGD na palecie

Współczesne lodówki, pralki i zmywarki są nafaszerowane nowoczesnymi technologiami, więc można je uznać za urządzenie elektroniczne. Duże AGD wyróżnia się oczywiście pokaźną wagą, więc jego transport powinien odbywać się na palecie. Ta będzie również konieczna w przypadku zbiorowego transportu dużej liczby mniejszych urządzeń. Towar znajdujący się na palecie nie może wystawać poza jej obrys, a także swobodnie się przemieszczać, dlatego wymaga zabezpieczenia folią, a często również taśmami spinającymi.

Wyższe ubezpieczenie wartościowej przesyłki

Jeśli przesyłana kurierem elektronika prezentuje wysoką wartość, dobrym pomysłem jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia przesyłki. Do uszkodzenia bądź zgubienia towaru dochodzi niezwykłe rzadko, jednak lepiej dmuchać na zimne. W razie nieszczęśliwego zdarzenia nadawca lub odbiorca powinien dysponować dowodem zakupu lub innym dokumentem potwierdzającym wartość sprzętu, bo dzięki temu można będzie ubiegać się o odszkodowanie.

Oszczędność za sprawą brokera kurierskiego

Wysyłając elektronikę, podobnie jak wszystkie inne przedmioty, warto szukać oszczędności. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest skorzystanie z brokera kurierskiego Sendit. Ta porównywarka usług kurierskich umożliwia zestawienie w jednym miejscu ofert wiodących przewoźników, a później wybór najbardziej opłacalnej cenowo. Więcej na temat usługi można przeczytać pod adresem: https://www.sendit.pl/firmy-kurierskie/fedex/bialystok.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.