Historia dzielnicy Kamień - Piekary Śląskie

Kamień istniał już przed 1277 rokiem. Jest to data szczególna, bo wtedy pojawia się pierwsza wzmianka o utworzeniu parafii rzymskokatolickiej Apostołów Piotra i Pawła. Jednocześnie Kamień zostaje odłączony od parafii św. Małgorzaty w Bytomiu. Kościół budują mieszkańcy w latach 60. XIII za pieniądze rycerza Emmerama Kołda herbu Oksza.

Na terenie kamienia wydobywa się wówczas rudę, osada gwałtownie się rozwija, staje się centrum życia religijnego. Co niedziela zjeżdżają się na furmankach mieszkańcy okolicznych wiosek na mszę. Obecny kościół pochodzi z 1899 roku.

Na początku XX wieku powstaje na terenie Kamienia kopalnia węgla kamiennego Andaluzja. W `33 roku Kamień i Brzozowice łączą się i tworzą jedną gminę, która należy do powiatu świętochłowickiego, a następnie tarnogórskiego.

W czasie II wojny światowej działa tam Kompania Powstańcza (L. Siwy) oraz Obóz Rewolucji Międzynarodowej Unii Słowian, którego przywódcami są Józef Bartoszewski i Wilhelm Tomala.

Po wojnie Brzozowice – Kamień stają się gminą wiejską o charakterze miejskim, następnie stają się osiedlem i otrzymują prawa miejskie w 1962 roku. Do Kamienia należą dwa potężne osiedla zbudowane w drugiej połowie XX wieku: Andaluzja i Osiedle Powstańców Śląskich.



Ciekawostki:

  • Na terenach Kamienia natrafiono na ślady osadnictwa z odległej epoki: neolitu.
  • Znaleziono dowody potwierdzające wpływy rzymskie na tych terenach, epokę brązu, wpływy wczesnego średniowiecza i kultury łużyckiej.
  • Znaleziska zostały odkryte w pobliżu Brynicy.