Historia dzielnicy Kozłowa Góra - Piekary Śląskie

W XIII wieku Kozłowa Góra jest wsią o charakterze czynszowym. Wzmiankuje się o niej w 1532 roku. W latach 1825 - 1830 istnieje na jej terenie kopalnia węgla kamiennego"Szczęście Karola", należąca do Donnersmarcków z linii bytomsko-świerklanieckiej. W XVIII wieku ta sama rodzina zakłada we wsi hodowlę bażantów, na terenie lasku Dioblina organizuje festyny, na które zapraszani zostają goście w strojach rozbarskich. W 1911 w Kozłowej Górze powstaje Towarzystwo Śpiewacze "Halka", którego pierwszym prezesem jest Franciszek Zając.

Rodziny mieszkające w Kozłowej Górze w czasie powstań śląskich odznaczają się wybitnym bohaterstwem, na wyróżnienie zasługuje rodzina Nowaków. W okresie międzywojennym na terenie Kozłowej Góry powstaje cegielnia, a w roku 1940 na Brynicy tworzy się sztuczny zbiornik wodny: "Świerklaniec" o powierzchni 580 ha i objętości 16 mln m3 wody.

W czasie wojny na terenie Kozłowej Góry działa Polska Organizacja Obywatelska (Paweł Barcisz, Teodor i Tomasz Brol, Robert Cichy, Zygmunt Czerwiński, Alojzy Gowin, Ignacy Hanzel, Franciszek Kumor, Ignacy Nowak, Tomasz Sikora, Bartłomiej Wróbel). Po wojnie Kozłowa Góra trafia do powiatu tarnogórskiego i zostaje gromadą. Od 1975 roku leży w granicach Piekar.

Ciekawostki:

  • Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy zbudowano w 1937 roku według projektu prof. Affy z Katowic.
  • W Kozłowej Górze znajduje się kapliczka pod wezwaniem MBNP z 1907 roku.
  • Prace wykopaliskowe dają dowody na wpływy osadnicze z okresów rzymskich.