Wiadomości z Piekar Śląskich

7. Piekarska Noc Spadających Gwiazd

  • Dodano: 2022-08-08 06:15, aktualizacja: 2022-08-07 21:44

W piątkową noc 12 sierpnia odbędzie się 7. Piekarska Noc Spadających Gwiazd, kiedy przypada największe nasilenie roju meteoroidów zwanych Perseidami oraz w tym roku także pełnia Księżyca.

Piekarska Noc Spadających Gwiazd

Zaprasza się wszystkich pod Kopiec Wyzwolenia od godziny 20.00 do wspólnego obserwowania tych wyjątkowych astronomicznych zjawisk.

Perseidy to jeden z najbardziej widowiskowych rojów meteorytów, który możemy oglądać nad Polską. "Spadające gwiazdy" będzie można obserwować przez kilka tygodni, ale największe nasilenie nastąpi właśnie w nocy z 12 na 13 sierpnia.

W tą wyjątkową noc Miasto Piekary Śląskie przygotowało dla wszystkich wiele atrakcji:

  • mobilne planetarium
  • prezentacja i wykład Krzysztofa Dwornika z Planetarium Śląskiego w Chorzowie
  • występy Mażoretek Azaria
  • konkursy z nagrodami
  • ponadto na terenie wokół Kopca Wyzwolenia będzie można skorzystać ze strefy gastronomicznej

Główną zaletą tego zjawiska astronomicznego jest fakt, że może go doświadczyć każdy. Nie trzeba do tego specjalnych teleskopów, czy lornetek. Wystarczy położyć się na kocu w miejscu, które nie jest "zanieczyszczone” światłem i podziwiać spektakl. To nie jedyny rój meteorów, który można oglądać w ciągu roku, ale zdecydowanie najpopularniejszy ze względu na fakt, że można go oglądać w ciepłe letnie noce. Mimo tego, że najbardziej widoczny będzie w nocy z 12 na 13 sierpnia, to śmiało można wypatrywać meteorów już teraz.

Nie możecie przegapić tego kosmicznego widowiska. Władze miasta proszą - zabierzcie ze sobą latarki, koce i coś ciepłego do ubrania. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych możliwe jest odwołanie lub przeniesienie imprezy.

Wydarzenie pn. "7. Piekarska Noc Spadających Gwiazd" zostało objęte honorowym patronatem Doroty Tobiszowskiej – Senator RP oraz Haliny Biedy – Senator RP.

7. Piekarska Noc Spadających Gwiazd / fot. UM Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również