Wiadomości z Piekar Śląskich

Bądź bezpieczny w Wielkanoc! Mundurowi przekazują kilka istotnych porad

 • Dodano: 2024-03-14 13:45

Pamiętajmy, że okres przedświąteczny to intensywny i absorbujący naszą uwagę czas. To większa liczba ludzi w sklepach, na rynkach i w centrach handlowych oraz kolejki do kas. To nie tylko drobna niedogodność – to także większa liczba zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa.

Aby nadchodzące święta były bezpieczne i upłynęły spokojnie, bądźmy uważni i ostrożni. Pośpiech i roztargnienie sprawiają, że skupiając uwagę na zakupach, często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. Policjanci cały czas starają się zadbać o to, aby podczas przedświątecznych zakupów i przygotowań nie spotkało nas nic złego.

Zakupy:

 • Pamiętaj, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w koszykach sklepowych, tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki.
 • Zwracaj uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiaj ich bez opieki i nadzoru.
 • Przestrzegamy przed klikaniem w linki z wiadomościami SMS lub e-mail, które będą dotyczyły dostarczenia przesyłki kurierskiej. Ich rolą jest wyłudzenie danych uwierzytelniających, które w dalszym kroku zostaną wykorzystane do bezprawnego logowania się do bankowości internetowej lub przeprowadzenia transakcji internetowej przy użyciu kart płatniczych;

Kieszonkowcy:

 • W miejscach takich jak dworce, przystanki, sklepy, targi z uwagi na panujący tłok, jesteśmy narażeni na kradzież, dlatego trzymajmy swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie.
 • Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu.
 • Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach - zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za zakupy, nie pokazujmy całej zawartości portfela; najbezpieczniej jest mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy.

Podróż:

Wyjeżdżając na Święta, by spędzić je w gronie rodzinnym, zadbajmy o bezpieczeństwo naszego mieszkania lub domu:

 • przed wyjazdem poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zwróciła uwagę na nasz dom/mieszkanie;
 • opróżnijmy skrzynkę pocztową z korespondencji czy ulotek;
 • nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką;
 • pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachów)
 • miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wyjazdu świątecznego, zamieśćmy dopiero po powrocie, aby uniknąć przykrych niespodzianek;

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: KMP Piekary Śląskie / fot. KMP Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również