Wiadomości z Piekar Śląskich

Choinka rozbłysła w Piekarach

  • Dodano: 2021-12-15 06:30, aktualizacja: 2021-12-14 20:06

Na placu Mariackim przy Bazylice NMP i Św. Bartłomieja rozświetlona została choinka.

Towarzyszył temu koncert kolęd w wykonaniu Kasi Piowczyk, mieszkańcom rozdawano też świąteczne drzewka. W uruchomieniu iluminacji brali udział Sława Umińska-Duraj – Prezydent Miasta oraz ks. dr Mirosław Godziek – Proboszcz Parafii im. NMP i św. Bartłomieja.

Przed włączeniem piekarskiej choinki odbyła się msza święta w piekarskiej Bazylice, po której Światełko Betlejemskie zostało przekazane przez harcerzy na ręce prezydent Sławy Umińskiej-Duraj. W uroczystościach udział wzięli Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie, a także Komendant Śląskiej Chorągwi ZHP hm. Anna Peterko, Zastępca Komendanta Śląskiej Chorągwi ZHP hm. Andrzej Lichota, Komendant piekarskiego Hufca ZHP phm. Grzegorz Ociepka oraz przedstawiciele chorągwi harcerskich z terenu województwa śląskiego.

Historia Światełka zaczyna się w Betlejem. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Nasi harcerze od 30 lat otrzymuje ogień od słowackich skautów. Na początku lat 90-tych XX wieku ZHP chciało okazać wsparcie dla odradzającego się skautingu na Słowacji, podejmując wspólne działania, między innymi odbierając Betlejemskie Światła Pokoju właśnie od tych sąsiadów. Tradycją stała się już uroczystość w Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju na Głodówce i dopiero po niej Światło wyruszało w dalszą drogę po Polsce.

Uruchomienie oświetlenia

Najważniejszym wydarzeniem wieczoru był moment kiedy prezydent Sława Umińska-Duraj w towarzystwie młodych Piekarzan, wspólnie uruchomili oświetlenie na choince. O oprawę muzyczną dzisiejszego wydarzenia zadbała Kasia Piowczyk. Wspólne kolędowanie, do którego zaprosiła ona mieszkańców naszego miasta, sprawiło, że wśród przybyłych zapanował prawdziwie świąteczny nastrój.

Przybyli mogli też otrzymać świąteczne choinki, a najmłodsi słodkie upominki. Piekary Śląskie są już gotowe do świąt.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również