Wiadomości z Piekar Śląskich

Czy porzucony samochód można oddać do kasacji?

  • Dodano: 2024-03-11 06:15, aktualizacja: 2024-03-11 06:20

Mianem porzuconego samochodu nazywa się pojazdy zaparkowane w miejscu, którego następnie nie opuszczają przez długi czas. Mogą to być samochody znajdujące się w lasach, na miejskich parkingach, poboczach dróg, a nawet terenach prywatnych. Ich cechą wspólną jest brak oznak świadczących o trwającej eksploatacji – widoczne jest więc silne zabrudzenie, a także liczne uszkodzenia mechaniczne pojazdu. Niejednokrotnie zdarza się więc, że auto te jest przeszkodą dla innych kierowców. Co można zrobić w takim wypadku? Czy porzucony samochód można oddać do kasacji?

Kasacja porzuconego samochodu – czy jest to możliwe?

Kasacja samochodu, popularnie zwana złomowaniem, polega na rozebraniu na części oraz utylizacji pojazdu przez złomowisko lub stacje demontażu, które mają odpowiednie uprawnienia. Aby kasacja mogła zostać przeprowadzona zgodnie z obowiązującym prawem, samochód musi zostać przekazany przez właściciela pojazdu lub osobę przez niego upoważnioną. Konieczne jest więc przedstawienie wymaganych dokumentów, czyli dowodu tożsamości oraz rejestracyjnego, a także karty pojazdu. Istotne jest również przedstawienie dokumentu potwierdzającego własność auta oraz zgoda dysponenta na jego zezłomowanie.

Kiedy samochód staje się własnością gminy

W przypadku porzuconych samochodów niejednokrotnie zdarza się, że ich właścicielem staje się gmina. Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj po interwencji straży miejskiej czy też Policji – najczęściej wynika to z sytuacji stwarzającej zagrożenie dla ruchu drogowego lub pieszych albo też okazuje się, że niemożliwe staje się dotarcie do właściciela pojazdu ze względu na jego śmierć lub wyjazd, brak tablic rejestracyjnych itp. Gmina, która stała się dysponentem samochodu, może zadecydować o jego sprzedaży lub kasacji wynikającej ze złego stanu technicznego.

Legalne złomowanie

Pamiętajmy o tym, że aby proces złomowania pojazdu został przeprowadzony zgodnie z prawem, musi on zostać dokonany przez firmę posiadającą uprawnienia upoważniające ją do demontażu oraz utylizacji części samochodowych. Istotne jest więc, by korzystać z oferty złomowania sprawdzonego wykonawcy, który zadba nie tylko o dopełnienie niezbędnych formalności, ale również o najwyższą jakość usług.

Korzyści dla środowiska

Oddając porzucony samochód do kasacji, nie tylko dbasz o porządek na drogach i bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, ale również przyczyniasz się do ochrony środowiska. Poprzez właściwą utylizację pojazdu, unikasz niekontrolowanego wycieku substancji szkodliwych, które mogłyby zanieczyścić glebę i wodę. To ekologiczne podejście do pozbywania się porzuconych pojazdów, które ma pozytywny wpływ na nasze otoczenie.

W przypadku porzuconego samochodu, oddanie go do kasacji jest zdecydowanie najbezpieczniejszym i najbardziej odpowiedzialnym wyborem. Pamiętajmy o przekazywaniu pojazdów do legalnych stacji demontażu, aby proces odbywał się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dbając o środowisko i przestrzegając prawa, możemy uczestniczyć w procesie odpowiedzialnego pozbywania się niepotrzebnych pojazdów, zyskując jednocześnie porządek na drogach i czyste środowisko dla przyszłych pokoleń.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.