Wiadomości z Piekar Śląskich

Fundusz Solidarności GZM - Piekary otrzymają blisko 5 mln

  • Dodano: 2018-02-21 07:45, aktualizacja: 2018-02-20 12:09

Budowa dróg, centrów przesiadkowych czy dofinansowanie rewitalizacji przestrzeni publicznych. To tylko kilka z przykładów inwestycji, które otrzymały dotację z Funduszu Solidarności. Podczas piątkowej sesji Zgromadzenia GZM przyznano dofinansowanie 99 projektom o wartości 92 mln zł. W naszym podregionie do rozdysponowania było 20 milionów, z czego Piekary Śląskie otrzymają blisko 5!

W sumie aż 100 milionów złotych przeznaczonych na inwestycje trafi do miast członkowskich Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach Funduszu Solidarności. W piątek, 16 lutego, podczas 5. sesji Zgromadzenia GZM dofinansowanie przyznano 99 projektom o łącznej wartości 92 mln zł. Brakujące 8 mln zł jest częścią puli podregionu gliwickiego, a głosowanie nad przyznaniem dotacji tym inwestycjom odbędzie się na kolejnej sesji zgromadzenia.

Założeniem jest proste – projekty mają poprawiać komunikację w Metropolii. Piekary Śląskie, ze względu na swoją specyfikę, w ramach Funduszu Solidarności otrzymają pokaźną sumę pieniędzy. Blisko 5 milionów złotych dofinansowania, które trafi do miasta, przeznaczonych zostanie na przebudowę skrzyżowania ulicy Podmiejskiej, Karola Miarki i DW 911, a także budowę drogi łączącej ul. Szybową w Radzionkowie z ul. Podmiejską w Piekarach. Ta druga inwestycja to wspólne przedsięwzięcie Piekar Śląskich i Radzionkowa i jeden z niewielu przykładów modelowej współpracy inwestycyjnej w ramach Metropolii.

100 milionów złotych z budżetu Metropolii, wraca do mieszkańców gmin i miast członkowskich, by realizować inwestycje dla nich najważniejsze. Wszystko to dzięki Funduszowi Solidarności, który został przyjęty przez Zgromadzenie Metropolii – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Pieniądze na realizację polityki spójności zostaną przeznaczone m.in. na budowę dróg, centrów przesiadkowych czy rewitalizację przestrzeni publicznych. Na rzecz mniejszych gmin z ubiegania się o dotacje zrezygnowało kilka bogatszych miast, dając tym samym szansę mniejszym sąsiadom na podgonienie liderów w regionie.

Nie bez znaczenia jest nazwa tego funduszu. W imię solidarności kilka najbogatszych miast Metropolii zrezygnowało ze swojej części dotacji, a dzięki temu mniejsze gminy mogą zrealizować inwestycje o większej wartości – dodaje Karolczak, dziękując tym samym Katowicom, Tychom, Gliwom i Zabrzu za rezygnację z tego dofinansowania i większe wsparcie swoich metropolitalnych sąsiadów.

Szczegóły inwestycji realizowanych w ramach Funduszu Solidarności na terenie Piekar Śląskich, które zostaną rozliczone i zrealizowane jeszcze w tym roku:

1. Budowa drogi powiatowej łączącej ulicę Podmiejską w Piekarach Śląskich z ulicą Szybową w Radzionkowie.

Wnioskowane dofinansowanie: 3 956 332,65 zł
Wkład własny: 698 176, 35 zł
Całkowita wartość projektu: 4 654 509, 00 zł

2. Przebudowa skrzyżowania ul. Podmiejskiej z DW 911 w Piekarach Śląskich

Wnioskowane dofinansowanie: 850 000,00 zł
Wkład własny: 150 000,00 zł
Całkowita wartość projektu: 1 000 000,00 zł

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również