Wiadomości z Piekar Śląskich

Góralskie Melodie pod Kopcem Wyzwolenia: Festiwal już 19 lipca!

  • Dodano: 2024-07-02 13:15

W piątek 19 lipca od godziny 16.00 zapraszamy pod Kopiec Wyzwolenia na Festiwal Muzyki Góralskiej – zagrają: Baciary, Turnioki i Paweł Gołecki i inni. Dodatkowo czeka wesołe miasteczko i strefa gastronomiczna. To będzie wyjątkowe wydarzenie muzyczne, zatem nie może Was zabraknąć!

Artyści wydarzenia

Baciary – zespół powstał w 2002 roku na Podhalu. Założony został przez Andrzeja i Janusza Body. Natychmiast zyskał sławę, dzięki swojemu nowoczesnemu podejściu do grania, czasami już zapomnianych, melodii śpiewanych dawno temu przez naszych dziadków czy rodziców. Skład zespołu zmieniał się na przestrzeni lat. Do najbardziej znanych i lubianych utworów należą: “Żyje się raz”, “Oczy zielone”, “Nic do stracenia”, “Jak się bawią ludzie”. Trochę popa, rocka, biesiady, trochę disco, trochę muzycki na góralską nutę z charakterystycznym góralskim dialektem, hej! Ciekawe połączenia i właśnie to oryginalne podejście do muzyki tanecznej, to jeden z czynników, które sprawiły, że Baciary osiągnęli sukces.

Turnioki – zespół folkowo – rockowy, który nieprzerwanie koncertuje od 2000 roku. Dorobek grupy to zagranych ponad 1200 koncertów w kraju i za granicą oraz wydane Albumy płytowe “Bycek”, “Ciupaga”, “Folk atak” (poprzedzona singlem “Hej Janicku”), “Piyrwso gwiozdka”, “Na to Boze Narodzyniy”, jak również uczestnictwo w wydawnictwach folkowych z innymi zespołami lub producentami. Muzyka Turnioków to swoiste połączenie folku góralskiego z muzyką rockową. Niesie ona z sobą ogromną dawkę pozytywnej energii, przybliża góralską gwarę i muzykę, przenosi duchem w górskie krajobrazy. Nieobce są Turniokom wspólne koncerty z orkiestrami symfonicznymi, chórami.

Paweł Gołecki to kolejny artysta, któremu od wczesnego dzieciństwa towarzyszyła muzyka. Już w wieku kilku lat zapoznawał się z melodiami i piosenkami, wykonywanymi przez jego tatę, który prowadził własny zespół weselny. Paweł realizował utwory dla Kapeli Górole, doszły jeszcze dwie nowe płyty zespołu i to, na co czekał naprawdę długo – solowa płyta zatytułowana po prostu “Paweł Gołecki”. Krążek zawiera piętnaście autorskich utworów Pawła, które zarówno bawią jak i wprawiają w zamyślenie. Wśród nich znajdziemy takie hity jak: “A ty tego nie wiesz”, “Piękni i młodzi’ czy piosenkę dedykowaną Justynie Kowalczyk “Justynie Wierni “. Te najpopularniejsze utwory Pawła Gołeckiego możemy usłyszeć w radiach lokalnych, jak Radio Piekary a wideoklipy obejrzeć na regionalnym kanale TVS.

Inne atrakcje

Ponadto czeka na Was, wiele innych atrakcji, między innymi: do zabawy zaprosi DJ Petarda, będzie objazdowe wesołe miasteczko, zabawy i animacje dla dzieci, dmuchańce oraz strefa gastronomiczna, w której każdy znajdzie coś smacznego dla siebie. Serdecznie zapraszamy!

UWAGA – zmiany w organizacji ruchu drogowego!

W związku z organizowaniem w dniu 19 lipca Festiwalu Muzyki Góralskiej na terenie Kopca Wyzwolenia wprowadzona zostanie tymczasowa zmiana organizacji ruchu przy ul. Jana Pawła II od skrzyżowania z ul. Inwalidów Wojennych do Drogi Wojewódzkiej nr 911 na ul. Wyzwolenia oraz na ul. Do Kopca Wyzwolenia.

Na sąsiadującym z Kopcem odcinku ul. Jana Pawła II wprowadzona zostanie tymczasowa zmiana organizacji ruchu. Na ww. odcinku, od ul. Inwalidów Wojennych do DW 911, wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy z kierunkiem jazdy od ul. Bytomskiej do DW 911. Dojazd do ulicy Bytomskiej od strony DW 911 zostanie zapewniony poprzez wyznaczony objazd ulicą Pod Lipami.

Na ul. Jana Pawła II parkowanie skośne będzie możliwe na lewej części jezdni (patrząc w kierunku DW 911). Ścieżka rowerowa biegnąca wzdłuż odcinka ul. Jana Pawła II zostanie wygrodzona bez możliwości parkowania.

Ponadto na ul. Do Kopca Wyzwolenia obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy z kierunkiem jazdy od ul. Wyzwolenia do ul. Jana Pawła II. UWAGA: Parkowanie skośne na ulicy Jana Pawła II możliwe będzie tylko w piątek 19 lipca.

Zmiany w ruchu obowiązywać będą od 19 lipca od godziny 6.00 do 22 lipca do godziny 6.00.

Góralskie Melodie pod Kopcem Wyzwolenia: Festiwal już 19 lipca!

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: UM Piekary Śląskie / fot. UM Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również