Wiadomości z Piekar Śląskich

Jak wygląda internetowa rejestracja bezrobotnego w PUP- krok po kroku

  • Dodano: 2020-08-21 06:30, aktualizacja: 2020-08-06 16:11

Przypominamy jak wygląda internetowa rejestracja osoby bezrobotnej za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy w  Katowicach.

Regulamin

Przed rozpoczęciem składania wniosku należy zapoznać się z regulaminem korzystania z www.praca.gov.pl .
Przejście do kolejnego kroku oznacza akceptację regulaminu.

Adresat wniosku

W kroku "Wybór adresata" należy wprowadzić jednostkę PUP, do której klient chce wysłać wniosek.

Ankieta

W kroku "Ankieta" należy udzielić odpowiedzi TAK / NIE na poszczególne pytania. W zależności od odpowiedzi udzielonych w ankiecie, użytkownik może być przekierowany do ścieżki rejestracji bezrobotnego lub poszukującego pracy.

Metoda rejestracji

W kroku "Metoda rejestracji" beneficjent zostaje poproszony o wskazanie sposobu w jaki zamierza się zarejestrować w urzędzie. Możliwe są dwa sposoby rejestracji: z wizytą w urzędzie albo bez konieczności wizyty w powiatowym urzędzie pracy. Drugi sposób rejestracji wymaga dołączenia wszystkich dokumentów w postaci elektronicznej i podpisania wniosku kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP.

Informacja

W kroku "Informacja" klient otrzymuje informacje o wymaganych dokumentach. W zależności od wybranej uprzednio ścieżki, informacja o wymaganych dokumentach może się różnić. Każdy urząd może również mieć zdefiniowaną własną listę dokumentów.
Przycisk "Pokaż wykaz dokumentów" zawiera listę dokumentów, jakie należy przygotować w formie elektronicznej bądź papierowej w przypadku "Zgłoszenia do rejestracji w powiatowym urzędzie pracy".

Dane osobowe

W kroku "Dane osobowe" w celu poprawnego wypełnienia karty rejestracyjnej należy wprowadzić podstawowe dane osoby bezrobotnej/ poszukującej pracy. Klient powinien prawidłowo wypełnić odpowiednie pola. Pola oznaczone czerwoną gwiazdką są polami wymaganymi.

Dane szczegółowe

W kroku "Dane szczegółowe" należy wprowadzić dane w zakładkach: Wykształcenie, Zawody, Języki, Uprawnienia, Umiejętności, Niepełnosprawność, Ostatni pracodawca, Pozostałe okresy, Rodzina, Oczekiwania.

Dane dodatkowe

W kroku "Dane dodatkowe" należy udzielić dodatkowych odpowiedzi na zadane pytania. Wypełnienie odbywa się na zasadzie udzielenia odpowiedzi TAK / NIE na poszczególne pytania.

Następnie należy załadować odpowiednie załączniki, podać dane kontaktowe, zapoznać się z prawami i obowiązkami.

Weryfikacja klienta

W kroku "Weryfikacja klienta" należy wybrać jeden z trzech przedstawionych sposobów wysłania karty rejestracyjnej z załącznikami: z użyciem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, z użyciem podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP, bez podpisu (wraz z wyznaczeniem terminu wizyty).

Następnie przechodzimy do podsumowania, zatwierdzenia regulaminu i zakończenia rejestracji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również