Wiadomości z Piekar Śląskich

Metropolitalne Łąki Kwietne w Piekarach

  • Dodano: 2020-11-04 06:30, aktualizacja: 2020-11-03 17:47

W Piekarach Śląskich pojawią się trzy takie łąki, zlokalizowane w rejonie ul. Armii Krajowej, Śląskiej – Szmaragdowej oraz Szpitalnej – Sowińskiego.

Łąki kwiatowe są znacznie łatwiejsze w utrzymania niż trawniki. Na jednej łące można spotkać nawet 300 gatunków roślin i zwierząt. Łąka pomaga ocalić zapomniane gatunki, które gdzie indziej nie są mile widziane.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zaakceptowała trzy wnioski związane z tworzeniem łąk kwiatowych złożone przez Gminę Piekary Śląskie, Stowarzyszenie Piekarskie Koła i Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi KWK "Julian".

Gmina Piekary Śląskie zgłosiła teren w parku przy ul. Armii Krajowej o powierzchni 2010 m2, Piekarskie Koła obszar przy ul. SowińskiegoSzpitalnej o powierzchni 300 m2, zaś Honorowi Dawcy Krwi teren przy ul. Śląskiej – ul. Szmaragdowej – 2010 m2. Termin wysiewów założono na pierwszą połowę listopada.

Celem projektu pilotażowego "Metropolitalne Łąki Kwietne" jest podnoszenie usług ekosystemowych oraz rozwój sieci zieleni miejskich, jako adaptacji do zmian klimatu, w gminach zlokalizowanych w granicach GZM, a także promocja Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, 

W ramach projektu po stronie Miasta Piekary Śląskie leży zebranie grupy uczestników i zorganizowanie warsztatów dotyczących łąk kwiatowych. Ponadto zapewnienie uczestników do wysiewaniu łąki i przygotowania domków dla owadów.

Co dają łąki kwietne?

Zamiana uciążliwych i wymagających częstej pielęgnacji trawników na ukwiecone strefy to oszczędność pieniędzy, czasu i zasobów. Łąki nawet w trudnych warunkach miejskich poradzą sobie bez regularnego koszenia, podlewania czy nawożenia. Takie obszary przeznaczone dla miast to kompozycje gatunków odpornych na deficyty wody. Dzięki głębokim korzeniom zachowują wysokie walory estetyczne nawet przy długotrwałym braku opadów. Ponadto łąki kwietne charakteryzują się wysoką akumulację pyłów komunikacyjnych co wpływa na środowisko.

Pierwsze efekty trzech nowych łąk kwiatowych będzie można zobaczyć już wiosną przyszłego roku

Warsztaty z wysiewania łąk kwietnych w formie on-line odbędą się 10.11.2020 (wtorek) w godz. od 15.00 do 17.00. W celu uczestnictwa w warsztatach on-line potrzebny jest adres mailowych od zainteresowanych udziałem. Wszyscy zainteresowani muszą posiadać dostęp do internetu i sprzęt z kamerą (może to być komputer, tablet bądź telefon). Na pół godziny przez planowanym szkoleniem każdy z uczestników dostanie e-mail z linkiem do spotkania. Organizator będzie służył wsparciem technicznym. Chętni do udziału w warsztatach proszeni są o kontakt z Maciejem Czempielem mbczempiel@gazeta.pl tel. 501 453 942 do godz. 14.00 w środę 4.11.2020 r.

Ponadto odbędą się też warsztaty stacjonarne:

  • teren w parku przy ul. Armii Krajowej – 12.11.2020 r. godz. 9.00 – 13.00.

Miejska Szkoła Podstawowa nr 11 w Piekarach Śląskich, ul. Śląska 8
zgłaszający: Gmina Piekary Śląskie,

  • teren przy ul. Śląskiej – ul. Szmaragdowej – 13.11 godz. 9.00 – 13.00.

Miejska Szkoła Podstawowa nr 11 w Piekarach Śląskich, ul. Śląska 8
zgłaszający: Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi KWK "Julian",

  • teren przy ul. Sowińskiego – Szpitalna – 13.11. godz. 15.00 – 19.00.

Miejska Szkoła Podstawowa nr 1 w Piekarach Śląskich ul. Szpitalna 9
zgłaszający: Stowarzyszenie Piekarskie Koła.

Liczba osób biorących udział w warsztatach stacjonarnych jest ograniczona, ze względu na obostrzenia epidemiologiczne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również