Wiadomości z Piekar Śląskich

MPWiK oszczędza na energii

  • Dodano: 2022-02-02 06:30, aktualizacja: 2022-02-01 15:42

Instalacja fotowoltaiczna zainstalowana na terenie piekarskiej Oczyszczalni Południe, wyprodukowała w 2021 roku, 43020 kWh prądu, co stanowi 9,2% ogólnego zużycia energii elektrycznej tej oczyszczalni.

Instalacja o mocy 48,65 kWp uruchomiona została w sierpniu 2020 roku i w minionym roku pracowała ze sprawnością 87%.

W najbliższym czasie uruchomiona tam zostanie także pompa ciepła. W ten sposób MPWiK jeszcze bardziej ograniczy zużycie energii elektrycznej, gdyż w tej chwili budynki ogrzewane są prądem.

Rosnące ceny energii elektrycznej oraz zachęcające efekty dotychczasowych inwestycji sprawiły, że postanowiono, iż podobne instalacje powstaną, jeszcze w tym roku, także na terenie Oczyszczalni Północ.

Po uruchomieniu nowej instalacji pompy ciepła na Oczyszczalni „Południe”, jej roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną powinno zmniejszyć się z prawie 70 tys. kWh/rok do 17 tys. kWh/rok. Wg danych z audytu energetycznego wykonanego dla Spółki w roku 2019 roczne koszty energii miały spaść o 27,5 tys. zł, a okres zwrotu inwestycji obliczony był na 7 lat. Przy obecnych cenach energii i wobec perspektywy kolejnych wzrostów, oszczędności będą większe, a okres zwrotu krótszy.

Północ

Podobne rozwiązanie, wykorzystujące pompę ciepła, zastosowane będzie na terenie Oczyszczalni Ścieków "Północ”. Różnica polega na tym, że obecnym dostawcą ciepła jest tam MPEC, więc przy planowanym zmniejszeniu kosztów energii o ok. 50 tys. zł na rok, zakładany był blisko 14-letni okres zwrotu. Także w tym przypadku oszczędność będzie jednak większa, a zwrot inwestycji nastąpi szybciej. Zamówiony przez Spółkę audyt pokazuje bowiem, że roczne zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną spadnie z 406,18 tys. kWh/rok do 82,8 tys. kWh/rok.

Wszystkie przeprowadzone i zaplanowane przez MPWiK w Piekarach Śląskich inwestycje w oszczędność energii mają także znaczny aspekt ekologiczny przejawiający się m.in. w ograniczeniu emisji CO2. Tylko zastosowanie pomp ciepła sprawi, że roczna emisja CO2 spadnie z 234 MgCO2/rok na 76 MgCO2/rok.

W roku 2021 spółka kupiła na potrzeby Działu Sieci pierwszy samochód o napędzie elektrycznym. Konieczne było jednoczesne zainwestowanie w stację ładowania pojazdów. Na ten rok planowany jest zakup kolejnych dwóch pojazdów elektrycznych. Chęć optymalizacji kosztów eksploatacji pojazdów należących do spółki sprowokowała kolejną inwestycję. Flota pojazdów wyposażona została w nadajniki GPS co umożliwia analizę kosztów jej wykorzystania i poprawę efektywności.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również