Wiadomości z Piekar Śląskich

Najmłodsi mieszkańcy miasta podziękowali kierującym

  • Dodano: 2021-09-28 09:30

Wczoraj na jednym z przejść dla pieszych na ulicy Bytomskiej pojawili się policjanci w obstawie najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

Policjanci z piekarskiej komendy wspólnie z Miejskim Domem Kultury, Radiem Piekary, Urzędem Miasta, Miejskim Przedszkolem nr 1, Strażą Miejską oraz WOPR-em zorganizowali na ul. Bytomskiej akcję profilaktyczną pn. „Bezpieczne Piekary”. Podczas spotkania mundurowi uczyli najmłodszych mieszkańców naszego miasta prawidłowych nawyków związanych z przechodzeniem przez jezdnię, natomiast kierującym przypomnieli przepisy, jakie obowiązują w rejonach przejść dla pieszych. W ramach podziękowań za wzorową jazdę kierujący otrzymali od przedszkolaków własnoręcznie przygotowane laurki. Wszyscy zainteresowani mogli podszkolić swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz zapytać policjantów o przepisy kodeksu drogowego.

Przepisy jakie weszły w życie z dniem 1 czerwca 2021 roku 

Piesi

Pierwszeństwo pieszych w obrębie przejścia dla pieszych: pieszy również WCHODZĄC na jezdnię lub torowisko, a nie jak dotychczas tylko przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, poza pewnymi wyjątkami, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych, a także WCHODZĄCY na nie ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.

Korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych: zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również przez przejście dla pieszych lub torowisko, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Kierujący

Zmiany w udzielaniu pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych: kierujący pojazdem (z wyłączeniem kierującego tramwajem) zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również