Wiadomości z Piekar Śląskich

Nowy Zarząd Piekarskiego Centrum Medycznego

  • Dodano: 2021-03-31 06:30, aktualizacja: 2021-03-30 21:47

Rada Nadzorcza Piekarskiego Centrum Medycznego sp. z o.o. odwołała wczoraj prezesa Zbigniewa Żołnierczyka, który złożył rezygnację.

Wypowiedzenie otrzymał dyrektor ds. ekonomicznych Adam Strzyżewski, zaś dr n. med. Marek Just przestał pełnić funkcję dyrektora ds. medycznych. Zarząd Szpitala Miejskiego tworzą od 1 kwietnia: członek zarządudyrektor ds. ekonomicznych Małgorzata Smoleń oraz członek zarządu płk Paweł Wesołowski.

Nowym dyrektorem ds. medycznych jest lek. med. Przemysław Michalski

Uratowanie placówki jest zadaniem dla nowego zespołu. Już w pierwszych dniach planowane są pierwsze zmiany mające przynieść oszczędności. Wyłączona z użytkowania zostanie jedna z sal operacyjnych, szpital przygotowuje się do wydzierżawienia pracowni diagnostyki, należy spodziewać się także ograniczenia ilości łóżek i personelu. W ciągu kilku tygodni zarząd przygotuje i przedstawi kompleksowy program restrukturyzacji.

Niestety piekarski szpital nie mógł liczyć na zmiany w finansowaniu z Narodowego Funduszu Zdrowia. Skoro NFZ nie jest wstanie przyznać kontraktu na tomograf i nowoczesną diagnostykę – szpital nie będzie jej utrzymywał i odda w prywatne ręce firm, które taki kontrakt z NFZ otrzymały. Najważniejsze dla władz miasta jest, aby szpital przetrwał. Do tej pory do każdej otrzymanej przez NFZ złotówki miasto musiało dopłacić kolejną, żeby móc leczyć pacjentów.

Strata Piekarskiego Centrum Medycznego za 2020 rok to ok. 20 mln. zł

Porównywalny do naszego szpital w Siemianowicach Śląskich ma stratę rzędu 7 mln. zł. Nie jest to jednak kwestia zarządzania – po prostu z NFZ otrzymał 12 mln. zł więcej i gdyby nie to – strata obu szpitali oscylowałaby wokół takiej samej kwoty. Wszystkie placówki na Śląsku otrzymują większy kontrakt, niestety Narodowy Fundusz Zdrowia od wielu lat nie dostrzegał, że w naszym mieście wybudowano nowy szpital – jeden z najnowocześniejszych w kraju.

W ostatnim okresie przeanalizowano 120 losowo wybranych szpitali powiatowych. Z zestawienia wynika, że w 2017 roku 45 % szpitali było zadłużonych. Rok później już 74 %, a w 2019 roku aż 90 %.

– Jeżeli stratę wykazuje ponad 90 % szpitali, nie można wyciągać wniosku, że ich dyrektorzy są nieudolni – mówi prof. Ewelina Nojszewska, były członek Rady Narodowego Funduszu Zdrowia. Jej zdaniem to wina fatalnie zorganizowanego i źle finansowanego systemu.

Gazeta Lekarska napisała, iż przyczyną zadłużania się szpitali jest: niski poziom finansowania świadczeń zdrowotnych przez NFZ, ponadto rosnące koszty: procedur medycznych, energii elektrycznej, utrzymania czystości, cateringu, a także wzrost płac nierefundowany przez NFZ.

W Piekarskim Centrum Medycznym został przeprowadzony audyt zewnętrzny, który potwierdził, że jedyną drogą ratowania placówki w sytuacji, kiedy NFZ nie zwiększa kontraktu, jest dogłębna restrukturyzacja. Sytuację pogarsza dodatkowo, obecna pandemia koronawirusa. Z dniem 29 marca zawieszona została praca Izby Przyjęć i Oddział Wewnętrzny – decyzją wojewody łóżka tam znajdujące się będą przeznaczone na leczenie pacjentów chorych na covid-19.

Bieżącą sytuację i wszystkie ruchu jakie nastąpiły – ordynatorom i oddziałowym przekazała osobiście Sława Umińska-Duraj, Prezydent Piekar Śląskich. Zapewniła, że chociaż będzie to trudny okres to celem podejmowanych działań jest przetrwanie szpitala i doczekanie czasów, kiedy placówka będzie mogła liczyć na ryczałt i kontrakty na takim poziomie jak inne placówki. Dziś do unormowania sytuacji brakuje przynajmniej 12-15 milionów złotych z NFZ, po których otrzymaniu miasto i tak musiałoby kilka milionów złotych rocznie dopłacać, na co jest gotowe.

Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta zostanie omówiona sytuacja piekarskiej placówki i możliwe kierunki restrukturyzacji. Władze miasta zwrócą się też o pilną interwencję w sprawie finansowania służby zdrowia do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Nowy Zarząd Piekarskiego Centrum Medycznego:

  • Małgorzata Smoleń, członek zarządu – dyrektor ds. ekonomicznych

Wcześniej pracowała w Wojewódzkim Szpitalu Wielospecjalistycznym nr 4 w Bytomiu, gdzie była dyrektorem ds. ekonomicznych. W 2015 roku placówka ta otrzymała 3 miejsce w Polsce za wskaźniki ekonomiczne w rankingu najlepszych szpitali z kontraktem NFZ powyżej 70 mln zł przyznanym przez Dellite’a i Gazetę Prawną.

  • płk Paweł Wesołowski – członek zarządu

Zarządzał szpitalem klinicznym i wdrażał program naprawczy Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie, prowadził restrukturyzację filii tego samego szpitala w Ełku. Odpowiadał za przygotowanie procedury i akredytację szpitala oraz utworzenie dwóch nowych oddziałów neurochirurgii w placówce.

  • Lek. med. Przemysław Michalski – dyrektor ds. medycznych

Specjalista chirurgii ogólnej Piekarskiego Centrum Medycznego.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.