Wiadomości z Piekar Śląskich

Obchody Święta Wojska Polskiego

  • Dodano: 2019-08-23 11:30

Już 23 i 24 sierpnia obchodzić będziemy Święto Wojska Polskiego. Podczas uroczystości mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć między innymi specjalistyczny sprzęt wojskowy znajdujący się na wyposażeniu naszej armii.

Święto Wojska Polskiego przypada 15 sierpnia. W Piekarach Śląskich oficjalne uroczystości odbędą się 24 sierpnia pod Kopcem Wyzwolenia. Dzień wcześniej, 23 sierpnia od godziny 18.00 w Kinie Zacisze nieodpłatnie wyświetlone zostaną filmy o tematyce wojennej – „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa” i „Kamerdyner”.

Główne obchody odbędą się w sobotę, 24 sierpnia

W tym dniu, o godz. 10.30 pod Kopcem Wyzwolenia odbędzie się uroczysta msza święta polowa z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia oraz piekarskiego chóru “Święta Barbara”. Tegoroczne obchody połączone będą z 100. rocznicą I Powstania Śląskiego. Rozpoczęcie uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej i orkiestry nastąpi o godzinie 11.45. Po oficjalnym przywitaniu gości i zaplanowanych przemówieniach, odczytany zostanie Apel Pamięci, żołnierze oddadzą salwę honorową i złożone zostaną kwiaty. Nie zabraknie także widowiskowej, wojskowej defilady. O godzinie 13.30 rozpocznie się Piknik militarny. Mieszkańcy będą mogli zapoznać się z wyposażeniem militarnym polskiej armii. Swoje pojazdy oraz sprzęt wojskowy zaprezentują:

  • 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu,
  • 6. Batalion Powietrznodesantowy im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego w Gliwicach,
  • Jednostka Wojskowa AGAT im. gen. dyw. Stefana Roweckiego “GROTA” w Gliwicach,
  • 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej w Katowicach,
  • 3. Regionalna Baza Logistyczna w Krakowie,
  • Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy S.A. w Gliwicach,
  • Rosomak S.A. Siemianowice Ślaskie,
  • 5. Pułk Chemiczny w Tarnowskich Górach.

Teren wokół Kopca Wyzwolenia stanie się prawdziwym poligonem wojskowym, który z pewnością przyciągnie wielu miłośników militariów. W programie pikniku znalazły się także pokazy grup rekonstrukcyjnych z użyciem środków pirotechnicznych, sprzętu i pojazdów wojskowych.

Dodatkowo, na terenie Kopca będzie można przejechać się pojazdami wojskowymi, wziąć udział w konkursach lub skorzystać z atrakcji przygotowanych specjalnie dla dzieci. Rozstawione zostaną również punkty gastronomiczne, a każdy uczestnik obchodów będzie mógł za darmo posilić się tradycyjną wojskową grochówką.

Organizatorami obchodów są: Miasto Piekary Ślaskie, 34. Śląski Dywizjon Rakietowej Obrony Powietrznej z Bytomia, “Pro Fortalicium” – Stowarzyszenie na rzecz Zabytków Fortyfikacji i Kino Zacisze.

PARKING

Parkowanie skośne możliwe będzie na lewej części jezdni ul. Papieża Jana Pawła II (patrząc w kierunku DW 911) oraz na dolnym “polnym” parkingu pod kopcem Wyzwolenia.

DARMOWE AUTOBUSY

Dla mieszkańców przygotowano dwa bezpłatne autobusy, które odjadą o godzinie 9.30 z ulicy Przyjaźni (Dąbrówka Wielka) oraz ulicy Tarnogórskiej (Kozłowa Góra) w kierunku “Na Kopiec Wyzwolenia”.

Obchody Święta Wojska Polskiego

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również