Wiadomości z Piekar Śląskich

Piekarscy Harcerze oddali hołd Trzem Bohaterom

  • Dodano: 2018-11-19 13:30

Harcerze z piekarskiego Hufca ZHP kolejny raz uczcili pamięć Trzech Bohaterów – Huberta Hatki, Józefa Hadasia oraz Teodora Tomy, którzy 77 lat temu zostali straceni w brzozowickim parku przez hitlerowskiego okupanta za działalność konspiracyjną. W uroczystości udział wzięła Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj, radny elekt Rady Miasta Łukasz Ściebiorowski, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi KWK “Julian”.

18 listopada jest dla wielu Piekarzan, a w szczególności piekarskich harcerzy, datą szczególną. Tego dnia bowiem, w  1941 roku, patroni piekarskiego hufca zostali straceni za działania antyhitlerowskie.

Apel Poległych połączony z uroczystościami upamiętniającymi bohaterską postawę Trzech Bohaterów odbył się w niedzielne popołudnie w parku w Brzozowicach-Kamieniu. Harcerze oraz zaproszeni goście oddali hołd poległym Bohaterom w miejscu ich egzekucji, w którym to dziś znajduje się pomnik upamiętniający wydarzenia z 1941 roku. Po złożeniu kwiatów harcerskim zwyczajem zebrani goście ustawili się w kole, by puścić tzw. “iskrę”.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.