Wiadomości z Piekar Śląskich

Piekarscy policjanci prowadzą działania "Bezpieczny Cyklista"

  • Dodano: 2024-04-26 10:00

Sezon rowerowy można uznać za otwarty. Niestety, wiąże się to również z zagrożeniem wzrostu przypadków kradzieży jednośladów czy nieprzyjemnych zdarzeń drogowych. Mundurowi z piekarskiej komendy prowadzą dzisiaj działania „Bezpieczny cyklista”, podczas których kontrolować będą poruszających się na jednośladach i przypominać podstawowe zasady ruchu drogowego jakie musi znać każdy kierujący rowerem.

Rowerzysto pamiętaj o tych zasadach

Policjanci przypominają podstawowe zasady, o których powinien pamiętać każdy zanim wsiądzie na rower i wyruszy w drogę.

Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów

Ustawa Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta na chodniku

Co do zasady - po chodniku jeździć nie wolno. Jednak przepisy przewidują kilka odstępstw. Prawo drogowe zezwala rowerzyście jechać po chodniku, gdy:

  • opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • panuje zła pogoda, zagrażająca bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);
  • są spełnione jednocześnie trzy warunki:
  1. chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,
  2. ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h,
  3. brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dziecko na rowerze

  • Dzieci do lat 7 można przewozić na dwa sposoby: na rowerze w specjalnym foteliku, albo w specjalnej przyczepce ciągniętej za rowerem. Zarówno fotelik, jak i przyczepka muszą być dostosowane do przewożenia dzieci. Z dzieckiem w przyczepce można jechać jedynie po jezdni, lub ścieżce rowerowej.
  • Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze - także po chodniku.
  • Dzieci powyżej 10 lat mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach, jeżeli posiadają swoje pierwsze uprawnienia tj. kartę rowerową. Karta Rowerowa obowiązuje do 18 roku życia - czyli rowerzyści powyżej 18 lat nie potrzebują żadnego dokumentu.

Jazda po alkoholu

Jazda rowerem w stanie po użyciu alkoholu (w naszym organizmie znajduje się pomiędzy 0,2-0,5 promila), zagrożone jest mandatem w wysokości 1000 złotych. Z kolei nietrzeźwi rowerzyści, czyli tacy, którzy mają więcej niż 0,5 promila alkoholu, mogą zostać ukarani mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również