Wiadomości z Piekar Śląskich

Piekary Śląskie: 84. rocznica Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

  • Dodano: 2024-04-11 11:15

Wczoraj, w kościele św. Kazimierza Królewicza w Katowicach, odbyła się uroczysta msza święta z okazji 84. rocznicy Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Po mszy odbył się apel pod pomnikiem Ofiar Katynia, gdzie złożono uroczyście kwiaty. W całej ceremonii uczestniczyła Sława Umińska-Kajdan, Prezydent Piekar Śląskich.

Piekarskie obchody rocznicy Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Obchody rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą świętą pod przewodnictwem abp. Adriana Galbasa SAC w kościele przy ul. M. Skłodowskiej-Curie, po czym nastąpił przemarsz pod Pomnik Ofiar Katynia, znajdujący się na pobliskim placu Andrzeja. Tam odczytano Apel Pamięci oraz złożono wiązanki kwiatów. Asystę honorową wydarzenia zapewniła 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej.

W 1940 roku NKWD dokonało zbrodni wojennej, zabijając ponad 21 tysięcy obywateli Polski, wśród których byli polscy oficerowie, policjanci, urzędnicy państwowi oraz polska inteligencja, wcześniej osadzeni w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Dokładna liczba ofiar nie jest do dziś znana, najbliższą prawdzie podawaną liczbą zabitych jest 21 857.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również