Wiadomości z Piekar Śląskich

Piekary Śląskie otrzymają 5 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

 • Dodano: 2021-03-31 13:30

Piekary Śląskie otrzymają 5 milionów złotych na inwestycje. W ramach III naboru Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pozyskano fundusze na termomodernizację Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.


Rząd rozstrzygnął kolejny nabór w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Rząd rozstrzygnął kolejny nabór w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – do jednostek samorządu terytorialnego trafi kolejna transza środków z 13,5 mld zł. Dzięki wsparciu w woj. śląskim zrealizowane zostaną planowane inwestycje m.in. 

 • modernizacja linii tramwajowej nr 14 w Mysłowicach, 
 • budowa i wyposażenie obiektu Raciborskiego Centrum Aktywnej Integracji Społecznej 
 • czy zakup autobusu szkolnego do przewozu dzieci w gminie Kuźnia Raciborska. 

Dzięki 531 695 686,35 zł przyznanych w ramach pierwszego rozstrzygnięcia Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w naszym województwie realizowana jest budowa przedszkola przy ul. Szkolnej w Suszcu, przebudowa DW 941 od obwodnicy m. Ustroń do DW 942, budowa hospicjum stacjonarnego w Rybniku. 

– Te środki to realna pomoc dla samorządów przygotowana przez polski rząd. Dzięki temu wsparciu śląskie samorządy nawet w tak trudnym czasie pandemii koronawirusa mogą się rozwijać – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.


Zrównoważony rozwój – RFIL dla małych gmin i dużych miast w całej Polsce

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Środki przekazane przez rząd można wykorzystać m.in. na budowę żłobków, przedszkoli czy remont dróg – a także inne, niezbędne lokalnie działania

W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego ponad 13 mld złotych:

 • 6 mld zł – środki, które trafiły latem 2020 roku do wszystkich gmin i powiatów w całej Polsce
 • 4,35 mld zł – środki przyznane jednostkom samorządu terytorialnego w ramach konkursu w grudniu 2020 roku
 • 1,65 mld zł – środki przyznawane jednostkom samorządu terytorialnego w ramach drugiego konkursu – przyznane właśnie teraz
 • 1 mld zł – skierowany do gmin górskich z przeznaczeniem na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi (nabór wniosków zakończył się 12 lutego 2021 r.)


Jakie działania zostaną zrealizowane w naszym regionie?

Jak zapowiada Jarosław Wieczorek, kolejny zastrzyk pieniędzy z budżetu państwa w wysokości 191 816 033 zł, przyznany w II konkursie RFIL, pozwoli zrealizować ważne lokalne inwestycje.

Śląskie samorządy wykorzystały już w 2020 roku środki w wysokości 182 852 316,29 zł. Dzięki rządowym środkom realizowane są potrzebne nam wszystkim inwestycje. Wśród nich są:

 • poprawa zaopatrzenia w wodę pitną dla południowej części Gminy Przystajń poprzez rozbudowę istniejącego ujęcia wody w Borze Zajacińskim (budowa zbiornika retencyjnego, sieci międzyobiektowych, montaż układu pomp poziomych wraz z adaptacją lub rozbudową budynku technicznego, wymiana sterowania, montaż odstojnika) oraz budowę odcinków transferowych wodociągu w kierunku miejscowości Kamińsko wraz z budową stacji podnoszenia ciśnienia (przepompowni na istniejącej sieci wodociągowej).
   
 • zakup i montaż wysokospecjalistycznego tomografu dla SP ZOZ w Myszkowie w celu przeprowadzania diagnostyki obrazowej pacjentów: oddziałów i rejonu obsługiwanego przez szpital oraz zespołów ratownictwa medycznego w stanach zagrożenia zdrowia i życia.
   
 • skomunikowanie przestrzeni publicznej zdefiniowanej w planie zagospodarowania Olsztyna k. Częstochowy jako usługi kultury pod ruinami XIV wiecznego zamku w Olsztynie (największy na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej) poprzez budowę drogi dojazdowej łączącej Zamek z centrum Olsztyna, miejsc parkingowych, montaż elementów małej architektury i oświetlenia solarnego, nasadzenie roślinności oraz wykonanie systemu odprowadzania wody deszczowej.


Niebawem w realizacji będą również m.in.:

 • podniesienie jakości specjalistycznych usług medycznych w województwie śląskim poprzez realizację najpilniejszych potrzeb inwestycyjnych w wybranych szpitalach wojewódzkich
   
 • budowa obiektu z wyposażeniem Raciborskiego Centrum Aktywnej Integracji Społecznej. Oferta obiektu będzie skierowana do najmłodszych, dorosłych i seniorów służąc zwiększeniu integracji społecznej dzięki bogatej, elastycznej i wielosezonowej ofercie zajęć dla każdego


Jakie działania zostaną zrealizowane w Piekarach Śląskich?

Piekary Śląskie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymają 5 milionów złotych na inwestycje. 

- Znowu mamy to! Szanowni Państwo niezmiernie miło jest mi poinformować o kolejnych dofinansowaniach z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jednoznacznie widać, jak moja dobra współpraca z Prezydentami poszczególnych Miast skutkuje tym, iż jestem na  bieżąco informowana o najważniejszych programach i potrzebach gmin. Działania te sprzyjają rozwojowi poszczególnych samorządów - napisała senator Dorota Tobiszowska. 

W ramach III naboru Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Piekary Śląskie pozyskały fundusze na termomodernizację Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 przy ul. Bytomskiej 152. Zadanie obejmuje modernizację budynku wraz z termomodernizacją. Zakres robót obejmuje także instalację elektryczną i instalacje sanitarne. Planowana jest kompleksowa przebudowa budynku wraz z termomodernizacją i dostosowaniem pomieszczeń wraz z ich układem do potrzeb Młodzieżowego Domu Kultury. 

- Po przeprowadzeniu termomodernizacji oraz modernizacji wnętrz budynku będzie możliwe prowadzenie zajęć o charakterze artystycznym, sportowym oraz językowym dla dzieci i młodzieży - czytamy w uzasadnieniu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również