Wiadomości z Piekar Śląskich

Piekary Śląskie pamiętają o Wojciechu Korfantym

  • Dodano: 2023-04-21 09:30

20 kwietnia 2023 r. przypada 150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego (1873–1939). Sława Umińska-Duraj – Prezydent Miasta i Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta złożyli kwiaty i zapalili symboliczny znicz przy tablicy pamiątkowej u stóp Kopca Wyzwolenia.

Wojciech Korfanty (1873–1939) był bez wątpienia najważniejszym przedstawicielem polskiego ruchu narodowego na Górnym Śląsku. Przeciwstawiał się germanizacyjnej polityce władz niemieckich wobec ludności polskiej, walczył o polepszenie sytuacji niższych warstw społecznych.

Występował na forum parlamentarnym i na wiecach, był czynny jako dziennikarz i wydawca prasowy, stworzył gazety „Polak” i „Górnoślązak”. W listopadzie 1918 r. został członkiem Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu, kierował jej wydziałem wojskowym w czasie powstania wielkopolskiego. Gdy w traktacie wersalskim zapisano, że los Górnego Śląska ma zostać rozstrzygnięty w plebiscycie, stanął na czele Polskiego Komisariatu Plebiscytowego i kierował jego akcją propagandową. W maju 1921 r. wywołał III powstanie śląskie i został jego dyktatorem, odnosząc sukcesy militarne i polityczne. Wskutek oporu Józefa Piłsudskiego nie objął stanowiska premiera, pozostał jednak wiodącym politykiem w województwie śląskim. Był jednym z twórców i liderów polskiej chadecji, wydawcą i publicystą dziennika „Polonia”. Po zamachu majowym 1926 r. przeciwstawił się sanacji, za co spotkały go szykany, m.in. uwięzienie w Brześciu. W 1938 r. wyemigrował do Czechosłowacji. Powrócił do Polski w kwietniu 1939 r. i został aresztowany. Zmarł tuż po zwolnieniu z więzienia. Na Górnym Śląsku był legendą już za życia.

Władze Piekar Śląskich w dniu 150. rocznicy urodzin oddały cześć Jego pamięci.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również