Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia doceniła działania podejmowane przez miasto Piekary Śląskie związane ze zwalczaniem niskiej emisji.
W przeliczeniu na jednego mieszkańca nasze miasto wydaje na ten cel blisko 150 zł rocznie. Jest to drugi najlepszy wynik w całym GZM. Więcej wydaje jedynie gmina Psary.
Piekary Śląskie są jedną z pierwszych gmin w Polsce, która rozpoczęła wdrażanie "Programu ograniczenia niskiej emisji"
Od 2004 roku podejmowano działania związane z wymianą starych źródeł energii na nowe. "Obszarowy Program Likwidacji Niskiej Emisji na terenie Gminy Piekary Śląskie", zwany PONE, w ramach którego prowadzone są działania polegające na wymianie źródła ciepła, termoizolacji budynków i montażu kolektorów słonecznych. W Programie mogą uczestniczyć właściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Miasto Piekary Śląskie dofinansowuje ok. 60% kosztów kwalifikowanych zadań związanych z termomodernizacją budynku, która polegać może na dociepleniu ścian budynku, wymianie starego pieca węglowego na ekologiczny kocioł retortowy lub gazowy lub też zamontowaniu kolektora słonecznego do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Obecnie przy zaangażowaniu środków unijnych realizowane są też dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne – w 2020 r. wykonano ich 80 zaś na rok 2021 planowanych jest ponad 200.
W trakcie realizacji programu na terenie Piekar Śląskich w latach 2004-2020, dla obiektów indywidualnych wykonano następujące zadania:
- wymieniono 948 źródeł ciepła na ekologiczne ekogroszkowe, gazowe, opalane biomasą,
- ocieplono 598 budynki mieszkalne jednorodzinne,
- zamontowano 363 kolektorów słonecznych.
Łącznie na ten cel przeznaczono kwotę ponad 22,5 mln zł
Ponadto piekarska Straż Miejska wykorzystywała w poprzednim sezonie grzewczym drona do monitorowania dymu wylatującego z kominów, na podstawie czego można było przystąpić do kontroli pieca i sprawdzić, czy są w nim spalane odpady. Dron jest wykorzystywany także do monitorowania terenów, na których bywają nielegalnie wyrzucane odpady.
Niska emisja to emisja szkodliwych gazów i pyłów na niskiej wysokości (do 40 m), powstałych w wyniku nieefektywnego spalania paliw lub spalania niewłaściwych produktów (odpadów). Jest to skutek zanieczyszczenia powietrza pochodzenia antropogenicznego, powstały w wyniku skumulowania znacznej ilości zanieczyszczeń na danym obszarze, występujący w określonych warunkach atmosferycznych. Podstawowym warunkiem wystąpienia zjawiska smogu jest inwersja temperatury.