Wiadomości z Piekar Śląskich

Piekarzanin w składzie Śląskiej Rady Turystyki

 • Dodano: 2020-09-24 06:30, aktualizacja: 2020-09-23 21:42

Dariusz Gacek, Piekarzanin, został powołany w skład Śląskiej Rady Turystyki.

Jest to przewodnik górski z zawodu i zamiłowania, organizator licznych marszów na orientację, autor przewodników turystycznych, a jednocześnie Prezes Miejskiego Centrum Informacji i Turystyki w Piekarach Śląskich

We wtorek, 15 września w Sali Sejmu Śląskiego odbyło się I posiedzenie Śląskiej Rada Turystyki, podczas którego wybrano jej prezydium. 

Przewodniczącym Śląskiej Rady Turystyki został dr hab. Rajmund Tomik, prorektor ds. Dydaktyki i Studentów katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego. Jego zastępcą będzie Adam Wawoczny, prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej. Trzecim członkiem Prezydium jest Krystyna Gołąbek, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Konferencje i Kongresy w Polsce.

W najbliższych planach jest aktualizacja Programu Rozwoju Turystyki Województwa Śląskiego

Ma on być odpowiedzią na kryzys związany z Covid-19. Jeszcze w tym roku przeprowadzona zostanie szeroka analizę rynku turystycznego naszego regionu, aby w ten sposób sprawdzić kondycję branży turystycznej. Województwo Śląskie to doskonałe miejsce na rozwój branży wielkich wydarzeń. Katowice, Gliwice, Zabrze, Wisła czy Częstochowa to doskonałe miejsce do organizacji konferencji, szkoleń, kongresów.

W samych Katowicach w 2019 roku liczba uczestników w branży spotkań przekroczyła 1 mln osób generując blisko 210 mln zł przychodów w gospodarce regionu. Województwo z miastem Katowice i Śląską Organizacją Turystyczną rozpoczęło prace nad regionalnym Convention Bureau, którego zadaniem będzie silne wsparcie właśnie turystyki biznesowej. Nadal realizowany jest Śląski Pakiet dla Turystyki, którego wartość wynosi 3,5 mln zł.

Pełny skład Śląskiej Rady Turystyki

 1. Wojciech Kałuża – Wicemarszałek Województwa Śląskiego;
 2. Wojciech Dziąbek – Dyrektor Departamentu Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego;
 3. Dr Grzegorz Jankowski – Prodziekan ds. kierunku Turystyka i Rekreacja, Prodziekan ds. nauki w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach;
 4. Dr hab. Rajmund Tomik – Kierownik Katedry Prozdrowotnej Aktywności Fizycznej i Turystyki, Prorektor ds. Dydaktyki i Studentów w Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach;
 5. Dr Krzysztof Cieślikowski – Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt na Wydziale Zarządzania Sportem i Turystyką w Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach;
 6. Adam Wawoczny – Prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej;
 7. Adam Markowski – Przewodniczący Związku Gmin Jurajskich;
 8. Przemysław Kamiński – Prezes Stowarzyszenia Region Beskidy;
 9. Janusz Pierzyna – Prezes Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej Olza;
 10. Bartłomiej Szewczyk – Dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu;
 11. Zbigniew Pawlak – Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej;
 12. Wojciech Kuśpik – Prezes Zarządu PTWP S.A.;
 13. Jadwiga Wieczorek – Prezes Śląskiej Izby Turystyki;
 14. Edward Wieczorek – Kierownik Regionalnej Pracowni PTTK;
 15. Dariusz Gacek – przewodnik górski;
 16. Grzegorz Chmielewski – Prezes Śląskiego Oddział Polskiej Izby Turystyki, Wiceprezes Polskiej Izby Turystyki;
 17. Krystyna Gołąbek – Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia "Konferencje i Kongresy w Polsce";
 18. O. Mariusz Tabulski – Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.

Dariusz Gacek to Prezes Miejskiego Centrum Informacji i Turystyki w Piekarach Śląskich sp. z o.o. oraz członek zarządu Śląskiej Organizacji Turystycznej. Pasjonat turystyki górskiej, przewodnik beskidzki I klasy, egzaminator państwowy dla przewodników górskich. Historyk, miłośnik Czech i kultury czeskiej, maratończyk i ultramaratończyk. Autor licznych publikacji krajoznawczych (przewodników, informatorów oraz map turystycznych) podejmujących problematykę Beskidów i Górnego Śląska.

Śląska Rada Turystyki, powołana z inicjatywy Marszałka Województwa Śląskiego, jest odpowiedzią na potrzeby szerokich konsultacji w zakresie rozwoju turystyki w Województwie Śląskim.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

 • olo

  A Kałuża to po co potrzebny?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.