Piekarzanka Katarzyna Dyktyńska-Bańka została wyróżniona w kategorii Aktywność Społeczna Konkursu Lady D. Województwa Śląskiego im. Krystyny Bochenek 2021.
Podczas uroczystości otrzymała, w dowód uznania za działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych, pamiątkowy dyplom oraz podziękowania i kwiaty od Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sławy Umińskiej-Duraj.
W Piekarach Śląskich nie brakuje osób aktywnych społecznie
Jedną z nich jest Katarzyna Dyktyńska-Bańka, która odebrała dzisiaj, podczas uroczystej gali zorganizowanej w Katowicach, wyróżnienie w dowód uznania dla prowadzonej przez siebie działalności. Piekarzanka angażująca się na rzecz osób niepełnosprawnych odebrała podziękowania oraz kwiaty od Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sławy Umińskiej-Duraj. Tytuł Lady D. w kategorii “Aktywność Społeczna” wręczył Senator Rzeczypospolitej Polskiej Marek Plura. Wśród gości wydarzenia obecna była wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Morawska-Stanecka. Nie zabrakło też przedstawicieli gmin, których mieszkanki zostały wyróżnione.
Laureatka tegorocznej edycji konkursu doceniona została za zaangażowanie na rzecz scalania społeczności lokalnej. Jako trenerka umiejętności psychospołecznych, terapeutka i przedsiębiorca dobrze znający potrzeby środowiska wyszła naprzeciw tym oczekiwaniom. Motywując osoby niepełnosprawne do podejmowania aktywności i podkreślając ich duże znaczenie dla społeczności lokalnej przyczynia się do uwidocznienia ważnej roli tej grupy społecznej.
Warto przypomnieć, że w 2019 roku Tytuł Lady D. Piekar Śląskich zdobyła Janina Rosińska – Przewodnicząca Stowarzyszenia Amazonek “Feniks” działającego w naszym mieście. Z kolei wyróżnienie w konkursie otrzymała wówczas Anna Kurek – Prezes Koła Polskiego Związku Niewidomych w Piekarach Śląskich. W 2018 roku tytułem uhonorowana została Halina Wostal, którą doceniono za aktywność w Polskim Związku Niewidomych w Piekarach Śląskich oraz wspieranie niepełnosprawnych w codziennych problemach.
Konkurs Lady D. (Lady Disabled – Dama niepełnosprawna) im. Krystyny Bochenek od 2002 roku promuje kobiety, które mimo niepełnosprawności są szczególnie aktywne społecznie. Realizuje on zapisy Konwencji o Prawach Osób niepełnosprawnych ONZ, wzywającej do zapewnienia kobietom z niepełnosprawnościami możliwości pełnego rozwoju, postępu i umocnienia pozycji społecznej.