Wiadomości z Piekar Śląskich

Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt

 • Dodano: 2021-08-20 07:15, aktualizacja: 2021-08-20 07:19

22 sierpnia odbędzie się tegoroczna Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt do Piekar Śląskich.

Coroczna pielgrzymka kobiet to od wielu lat tradycja. W ubiegłym roku, z powodów pandemii, nie odbyła się ona w tradycyjnej formie. W najbliższą niedzielę, ponownie nasze miasto stanie się Duchową Stolica Polski.

“Z radością przypominam Wam, że z każdym dniem zbliża się wyczekiwana – po roku koniecznych ograniczeń – stanowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Mając na uwadze ostanie miesiące, naznaczone zmaganiem się ze skutkami globalnej pandemii COVID-19, jestem przekonany, że nasze największe w archidiecezji maryjne sanktuarium stwarza szansę wyjątkowego, duchowego odpoczynku. Jako ludzie wiary pielgrzymujący po drogach świata ku przyszłemu Miastu (por. Hbr 13,14), możemy razem z Maryją uwielbiać Jezusa Chrystusa, powierzać Panu Bogu osobiste intencje i nabierać sił na dalszą drogę, która prowadzi do zbawienia. Zapraszam więc wszystkie kobiety, wśród nich siostry zakonne i młodzież żeńską w niedzielę 22 sierpnia do modlitwy na piekarskim wzgórzu. Podejmijmy trud pielgrzymowania w zorganizowanych grupach, pieszo, na rowerach i autokarami, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich wymogów sanitarnych” – przekazał w komunikacie z 7 sierpnia 2021 r. ks. Wiktor Skworc, Arcybiskup Metropolita Katowicki.

Program Pielgrzymki Kobiet i Dziewcząt:

 • 8.00 – Modlitwa indywidualna.
 • 8.30 – Modlitwa różańcowa. Litania do św. Józefa
 • 9.30 – Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię. Powitanie pątniczek. Słowo społeczne abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego.
 • 11.00 – Msza św. pod przewodnictwem i z homilią bp. Wiesława Śmigla, biskupa toruńskiego, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny.
 • 13.45 – Godzina ewangelizacyjna.
 • 14.30 – Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej do bazyliki.
 • 15.00 – Nieszpory maryjne pod przewodnictwem i z homilią bp. Mirosława Gucwy z diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej.
 • 16.00 – Procesja do bazyliki piekarskiej.

Osoby które pozostaną w domach bezpośrednią transmisję z pielgrzymki będą mogły śledzić na antenach: Telewizji Polonia i TVP Katowice oraz stacji radiowych: Radio eM i Radio Katowice. Również Parafia Imienia NMP i Św. Bartłomieja będzie relacjonować wydarzenie w internecie. Zapraszam więc serdecznie wszystkie pokolenia kobiet, dziewcząt oraz całe rodziny przed wizerunek Śląskiej Gospodyni, Lekarki!

Pielgrzymki stanowe mają niezwykle bogatą historię. Nie bez przyczyny mówi się, że Piekary są duchową stolicą Śląska, a Matka Boża Piekarska czczona jest jako Matka Miłości i Sprawiedliwości Społecznej. Do Piekar Śląskich pielgrzymowali goście, wśród których byli m.in. kardynałowie Stefan Wyszyński, Franciszek Macharski i Józef Glemp. W latach 1965-1978 Słowo Boże na Kalwarii głosił także Karol Wojtyła.

UTRUDNIENIA W RUCHU

Zamknięcia dróg i zakaz parkowania

Na terenie miasta nastąpi zmiana organizacji ruchu. 22 sierpnia wprowadzony zostanie zakaz poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprawnionych służb) od skrzyżowania z ul. Ziętka do skrzyżowania z ul. Jana Pawła II w godzinach od 7.00 do 18.00.

W dniach 21 sierpnia od godziny 17.00 do 22 sierpnia do godz. 18.00 wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania się i postoju na ul. Bytomskiej od skrzyżowania z ul. Ziętka do ul. Studziennej, na ul. Studziennej, ul. Ficka, ul. Popiełuszki oraz Placu Maryjnym.

Gdzie możemy zaparkować?

 • parking przy ul. Ziętka – na wysokości byłej KWK Piekary
 • ul. Chopina (strona prawa, jadąc od ul. Pod Lipami)
 • ul. Karola Miarki, parking przy Centrum Handlowym.
Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt / fot. UM Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również