Wiadomości z Piekar Śląskich

Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn i Młodzieńców już 27 maja!

  • Dodano: 2018-05-21 11:15

Już od ponad 70 lat, w każdą ostatnią niedzielę maja, tysiące mężczyzn i młodzieńców pielgrzymuje do piekarskiego Sanktuarium. Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn i Młodzieńców do Piekar Śląskich w tym roku odbędzie się 27 maja.

Modlitwa, poczucie wspólnoty i świadomość obecności Maryi tworzą niepowtarzalność piekarskich spotkań. Mężczyźni i młodzieńcy przychodzą do  Matki Boskiej Piekarskiej, by modlić się, dziękować i prosić o wsparcie w różnych intencjach. Tegoroczna pielgrzymka będzie szczególna, bo połączona ze świętowaniem 700-lecia konsekracji ołtarza dedykowanego Matce Bożej w pierwszym, drewnianym kościele w Piekarach Śląskich.

Pielgrzymki stanowe mają niezwykle bogatą historię. Nie bez przyczyny mówi się, że Piekary są duchową stolicą Śląska, a Matka Boża Piekarska czczona jest jako Matka Miłości i Sprawiedliwości Społecznej. Do Piekar Śląskich pielgrzymowali goście, wśród których byli m.in. kardynałowie Stefan Wyszyński, Franciszek Macharski i Józef Glemp. W latach 1965-1978 Słowo Boże na Kalwarii głosił także Karol Wojtyła.

Poniżej zamieszczamy kilka praktycznych informacji dla pielgrzymów.

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich [PROGRAM]

I. Przygotowanie do liturgii Mszy Świętej (wzgórze kalwaryjskie):
8:00 – Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie
8:30 – Rozważania różańcowe

II. 9:30 – Przybycie księży biskupów do Bazyliki:
– Powitanie liturgiczne
– Krótka adoracja w ciszy
– Litania do Matki Bożej Piekarskiej
– Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię

III. Hołd złożony Matce Bożej
IV. Powitania i pozdrowienia
– Powitanie Matki Bożej w imieniu pielgrzymów
– Słowo metropolity katowickiego, ks. abpa Wiktora Skworca

V. 10:45 – Msza Święta na wzgórzu kalwaryjskim
– Eucharystii przewodniczy ks. kard. Zenon Grocholewski (Rzym) legat papieża Franciszka na uroczystość rozpoczęcia Jubileuszu 700-lecia konsekracji pierwszego kościoła piekarskiego

VI. 13:45 – Godzina młodzieżowa (Kalwaria) – przy ołtarzu głównym, prowadzi grupa „Włoczykoła”

VII. 15:00 – Nabożeństwo majowe (Kalwaria) – bp Andrzej Iwanecki (Gliwice)

VIII. 16:00 – Procesja do bazyliki –  hymn “Te Deum” i zakończenie pielgrzymki

POGOTOWIE RATUNKOWE

Przygotowane będą dwa ambulanse pogotowia ze Szpitala Miejskiego p.w. św. Łukasza (jeden ambulans z lekarzem i ratownikiem medycznym oraz jeden ambulans z dwoma ratownikami medycznymi). Karetki pogotowia ratunkowego zaparkowane będą na ul. Popiełuszki 17, przy budynku Hotelu „Pałac Wiśniewski” oraz na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Kalwaryjskiej.
Ponadto, o bezpieczeństwo medyczne pielgrzymów na Wzgórzu zadbają Ratownicy Maltańscy, a Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe stacjonować będzie przy ul. K. Miarki.

UTRUDNIENIA, PARKINGI

Na terenie miasta nastąpi zmiana organizacji ruchu. Ustalono wprowadzenie zakazu poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprzywilejowanymi) od skrzyżowania z ul. Gen. Ziętka do skrzyżowania z ul. Papieża Jana Pawła II w godzinach od 7:00 do 17:30. Zakaz handlu, wzorem lat ubiegłych, obowiązywał będzie przy ul. Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Pod Lipami do skrzyżowania z ul. Gen. Ziętka.

Gdzie możemy zaparkować?
– na ul. Karola Miarki – samochody osobowe,
– na ul. Chopina (strona prawa, jadąc od ul. Pod Lipami) – autokary,
– na ul. Granicznej – autokary i samochody osobowe.

Dla linii autobusowych: 5, 73, 114, 164, 264, 185, 192 i 700 trasy w obydwu kierunkach przebiegać będą ulicami: Bytomską, Gen. J. Ziętka i Papieża Jana Pawła II. Autobusy linii 164 i 264 w godzinach od 6:30 do 17:30 nie będą obsługiwać przystanków w rejonie osiedla Wyzwolenia. Linia 780 przerwana zostanie na osiedlu Wieczorka (kursować będzie w relacji: Tarnowskie Góry, Stare Tarnowice, Ośrodek Rehabilitacji Repty, Piekary Śląskie Osiedle Wieczorka). Dla linii 73 w dniu pielgrzymki będzie obowiązywał sobotni rozkład jazdy, natomiast dla pozostałych linii – rozkład jazdy na niedzielę.


Źródło: UM Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również