Wiadomości z Piekar Śląskich

Polskie Centrum Medyczne z II stopniem referencyjności

  • Dodano: 2020-10-02 06:30, aktualizacja: 2020-10-01 20:21

Piekarskie Centrum Medyczne sp. z o.o. zwiększa pewność i bezpieczeństwo rodzących.

Szpital jest od teraz w pełni przygotowany do intensywnej opieki nad wcześniakami i noworodkami z problemami zdrowotnym. Od 1 października br. Oddział Położniczo-Ginekologiczny z blokiem porodowym i Oddział Noworodkowy mają II stopień referencyjności.

Warto podkreślić, że piekarska placówka jest jednym z nielicznych szpitali miejskich w naszym województwie z II stopniem referencyjności.

Co to oznacza w praktyce?

Do tej pory (I stopień referencyjności), do porodu przyjmowane były kobiety w ciąży prawidłowej, niepowikłanej i rodzące w terminie. W placówce sprawowana była opieka nad zdrowymi, donoszonymi noworodkami, bez większych patologii, u których nie stwierdza się objawów choroby, jak również nad noworodkami z niezbyt nasilonymi objawami chorobowymi, które mogły pozostać w szpitalu.

Teraz przy II stopniu referencyjności, obok powyższego będą mogły rodzić kobiety będące także w ciąży zagrożonej. PCM przygotowany jest do intensywnej opieki nad wcześniakami i noworodkami z problemami zdrowotnymi.

– Mówiąc prościej polepszyliśmy jakoś świadczonych usług medycznych szczególnie dla kobiet będących w ciąży zagrożonej. Jesteśmy też przygotowani do intensywnej terapii dla wcześniaków,  jak i do intensywnej opieki nad wcześniakami i noworodkami z problemami zdrowotnymi. I najważniejsze, to fakt, że podczas jakichkolwiek problemów zdrowotnych maleństwa, nie będziemy musieli przewozić go do innego szpitala i rozdzielać matki z dzieckiem – mówi Zbigniew Żołnierczyk, Prezes Piekarskiego Centrum Medycznego sp. z o.o.

Spełniając wszystkie wymagania wynikające z rozporządzenia Ministra Zdrowia utworzono m.in.: 2 stanowiska intensywnej terapii noworodka, 2 stanowiska opieki ciągłej dla noworodków po sztucznej wentylacji, a także 2 stanowiska opieki pośredniej dla noworodków nie wymagających wsparcia oddechowego. Stanowiska wyposażone są w dodatkowy sprzęt m.in.: respiratory, zestawy do wspomagania oddechu czy też pompy infuzyjne.

Noworodki są monitorowane oraz znajdują się pod stałym nadzorem położnej lub pielęgniarki oddziału noworodkowego. Uzupełnieniem jest również wysoce wyszkolony personel oddziałów.

Warto także przypomnieć, że w listopadzie 2019 r. Piekarskie Centrum Medyczne  zajęło drugie miejsce w województwie (tylko pół punktu mniej od zwycięzcy) w rankingu porodówek opublikowanym przez Fundację Rodzic po Ludzku. Wskazano wówczas placówki przyjazne rodzącym i dzieciom.

Oddział Noworodkowy Piekarskiego Centrum Medycznego dysponuje 10 łóżkami 

Sale są dwuosobowe z pełnym węzłem sanitarnym i kącikiem pielęgnacyjnym. W piekarskim szpitalu praktykuje się system Rooming-in, a to oznacza nieprzerwany kontakt matki i noworodka od porodu do wypisu z placówki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również