Wiadomości z Piekar Śląskich

Powstaje tężnia solankowa

  • Dodano: 2021-06-22 06:30, aktualizacja: 2021-06-21 21:18

W Parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach rozpoczęły się prace przy montażu tężni solankowej.

W ramach inwestycji powstała kompleksowa dokumentacja budowlana, a następnie przystąpiono do realizacji projektu. To pierwszy tego typu obiekt w Piekarach Śląskich, realizowany w ramach zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Jeżeli będzie cieszył się zainteresowaniem mieszkańców, w przyszłości mogą pojawić się kolejne tężnie.

W ramach zadania budowy tężni solankowej powstanie kompletne wyposażenie, zbiornik solanki, urządzenie zasilająco-sterownicze, altana, a także ławki z oparciem, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Ponadto utwardzony i zagospodarowany zostanie przyległy teren wraz z odtworzeniem trawników. Pojawi się też zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne oświetlenie tężni.

Współczesne tężnie zbudowane są z drewna iglastego i cienkich gałązek (zazwyczaj brzozowych)

Wyposażone są w specjalne pompy, które rozprowadzają solankę po wiciach, dzięki czemu w powietrzu wytwarza się aerozol bogaty w cenne mikroelementy, takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód.

Podczas pobytu w tężni mamy okazję przebywać w podobnym mikroklimacie, co w uzdrowiskach nadmorskich. W ciągu 1 godziny wdychania aerozolu solankowego przyswajamy taką ilość jodu, jak podczas 3 dni plażowania. Jak jod działa na nasz organizm? Przede wszystkim: reguluje prawidłowe działanie tarczycy. Inhalacje z jodem są także wskazane dla osób cierpiących na choroby górnego układu oddechowego, gdyż jod powoduje rozrzedzanie śluzu.

Dzięki realizacji projektu w parku powstanie miejsce spotkań i integracji mieszkańców. Wpłynie też na poprawę samopoczucia i stanu zdrowia Piekarzan.

Wykonawcą inwestycji jest AQUARIUS Środa & Holisz sp. z o.o., a koszt to 308.000 zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również