Wiadomości z Piekar Śląskich

Preindustriada po raz kolejny w Piekarach

  • Dodano: 2018-05-07 12:15

Schron bojowy i młyn elektryczny Wincentego Reszki w Dąbrówce Wielkiej. Oto co będzie można zobaczyć w naszym mieście już 13 maja w ramach tegorocznej Preindustriady – imprezy, która co roku odbywa się na tydzień lub dwa przed faktycznym Świętem Zabytków Techniki, czyli Industraidą. Zwiedzanie obiektów położonych na terenie Piekar możliwe będzie w godzinach 14-17.

Przemysłowe serce Polski bije właśnie w województwie śląskim. Preindustriada, która organizowana jest między innymi w Piekarach Śląskich, to przedsmak największego w tej części Europy festiwalu poświęconemu dziedzictwu przemysłowemu – Industriady. Cykl imprez rozpocznie się już 9 czerwca. Informacje dotyczące tegorocznej edycji Industriady oraz jej szczegółowy program znaleźć można na stronie internetowej wydarzenia pod adresem www.industriada.pl.

13 maja w Piekarach Śląskich, w ramach tegorocznej Preindustriady, będzie można poznać natomiast dwa obiekty, o których istnieniu wielu mieszkańców nawet nie słyszało. Pierwszym z nich jest schron bojowy, znajdujący się przy ul. Przyjaźni 1 (pogranicze Dąbrówki Wielkiej i Brzezin Śląskich). Drugim jest zbudowany w okresie II wojny światowej młyn elektryczny Wincentego Reszki, usytuowany przy ul. Generała Sadowskiego 10 w Dąbrówce Wielkiej. Obiekty te będzie można zwiedzić w godzinach 14-17.

Młyn elektryczny Wincentego Reszki w Dąbrówce Wielkiej

Młyn zbożowy znajduję się w Dąbrówce Wielkiej, będącej dzielnicą Piekar Śląskich, przy ulicy Generała Sadowskiego 10. Zbudowany w latach 1940-1942 zastąpił dotychczasowy młyn wodny, który w wyniku podmycia wodą uległ częściowemu zawaleniu i został zburzony. Jest to trzykondygnacyjny, murowany z cegły budynek, którego wnętrze zachowało się w bardzo dobrym stanie. Ocalone urządzenia, choć nieużywane od dawna, wciąż sprawiają wrażenie gotowych do pracy. Przy okazji zwiedzania obiektu będzie można również obejrzeć wystawę narzędzi górniczych, przygotowaną przez piekarzanina Romana Kierę, członka Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji “Pro Fortalicium”.

Schron bojowy przy ulicy Przyjaźni

Niewiele osób wie, że w Dąbrówce Wielkiej znajduje się aż 17 fortyfikacji, które miały bronić obszaru Górnego Śląska przed agresją niemiecką podczas II wojny światowej. Schron, który podczas Preindustriady udostępniony zostanie zwiedzającym, znajduje się na pograniczu dwóch piekarskich dzielnic, Brzezin Śląskich oraz Dąbrówki Wielkiej (ulica Przyjaźni 1). Pełnił funkcję niezwykle ważnego łącznika pomiędzy głównymi punktami oporu w okolicy. Jest to schron dwukondygnacyjny, którego całkowita wysokość wynosi aż 7 metrów, przy czym większa część została sprytnie zamaskowana pod ziemią. W latach 2013-2014 obiekt został odrestaurowany głównie dzięki wsparciu finansowemu miasta Piekary Śląskie oraz zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”. W dniu preindustriady na terenie obiektu zorganizowana zostanie wystawa poświęcona nieistniejącym już zabytkom ubiegłego stulecia – KWK Rozalia i Huta Waryński.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników historii i dziedzictwa przemysłowego do skorzystania z okazji i zwiedzenia obydwu obiektów.

Preindustriada po raz kolejny w Piekarach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również