Wiadomości z Piekar Śląskich

Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii za nami. Zobacz, co działo się w Piekarach

  • Dodano: 2023-07-04 14:00

W sobotę 1 lipca br. w Piekarach Śląskich odbyło się wydarzenie pn. "Piekarscy poszukiwacze sensacji – śladami przedwojennych legend, fake newsów i zakopanych skarbów" organizowane w ramach święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii “Kierunek GZM”.

Mieszkańcy naszego regionu mieli niepowtarzalną okazję do poznania historii Piekar Śląskich z nieco innej perspektywy, na kanwie dawnych sensacyjnych, czasem nieprawdopodobnych, szokujących, kryminalnych i obyczajowych doniesień prasowych z dwudziestolecia międzywojennego. Wyboru najciekawszych artykułów dokonali dwaj piekarscy regionaliści: Jakub Moźller i Łukasz Żywulski. Drugą część wydarzenia przygotował Karol Baranowski – bibliotekarz i animator z Krakowa, który wraz z pomocą wolontariuszy przeprowadził grę terenową “Poszukiwacze piekarskiego złota” zainspirowaną piekarskim skarbem z 1935 roku.

Przegląd historycznej trasy

Jakub Moźller i Łukasz Żywulski w dawnej prasie natrafili na ciekawe artykuły, mówiące m.in.: o piekarskiej kurze, która zeznawała w katowickim sądzie; przemytniczym procederze, w którym główną rolę odgrywały “krwawe pomarańcze”; wyrafinowanych oszustwach z duchami w tle, zuchwałych złodziejach bielizny, dawnym burmistrzu Tarnowskich Gór przemycającym marcepany pod kapeluszem; zemście na teściu za niewpłacony posag; o młodej piekarzance, która w 1936 roku zmieniła płeć, by otrzymać posadę w kopalni i wstąpić do wojska; najeździe watahy wilków na Brzeziny Śląskie; Czarnej Marice z Brzozowic-Kamienia, co przepowiadała przyszłość; rzekomej wizycie Marii Skłodowskiej-Curie w Piekarach; skrzyni ze skarbem zakopanym rzekomo w okolicach Kalwarii.  

Gra terenowa w Piekarach Śląskich

W drugiej części zabawy uczestnicy brali udział w grze terenowej "Poszukiwacze piekarskiego złota". Udało się tego dokonać trzem z dwunastu grup zgłoszonych do rywalizacji. Zadanie polegało na przespacerowaniu się po Piekarach Śląskich i odwiedzeniu sześciu punktów: redakcji przedwojennego dziennikarza Leopolda Grabowskiego, laboratorium szalonego naukowca Ignatiusa “Izotopa” Beauregarda przy pomniku kuli ziemskiej niedaleko byłej kopalni “Julian”; sztolni ćwiczebnej sztygara Alojzego Richtera; groty pielgrzyma Korneliusza Zasady na Kalwarii; gabinetu medium Esmeraldy Eterny, znanej również jako Szmaragdowej Nawidzicielki Wieczności przed wejściem na cmentarz; stację tramwaju nr 8 na ul. Bytomskiej. W każdym punkcie poszukiwacze “piekarskiego złota” wykonywali skomplikowane zadania, otrzymując kawałki szyfru i mapy skarbu.

Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii za nami. Zobacz, co działo się w Piekarach / fot. UM Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również