Wszystkich zaskoczyła sytuacja epidemiczna z jaką przyszło nam się zmierzyć w tym roku. Skutki epidemii COVID-19 i wprowadzonych w związku z nią COVID-19 obostrzeń będziemy odczuwać jeszcze przez długi czas.
Dla wielu osób istotnym aspektem w obliczu możliwego kryzysu gospodarczego, oprócz kwestii zdrowotnych, są zagadnienia związane z rynkiem pracy. Na portalu InfoGZM zostały zebrane krótkookresowe dane dotyczące bezrobocia na terenie GZM.
Departament Strategii i Polityki Przestrzennej GZM przygotował interaktywną infografikę przestawiającą sytuację na rynku, w oparciu o dane przekazywane przez Główny Urząd Statystyczny. Dane prezentowane są na poziomie powiatów i są aktualizowane co miesiąc. W pierwszej części infografiki umieszczono porównanie najniższej i najwyższej stopy bezrobocia na terenie GZM ze stopą bezrobocia w województwie śląskim i Polsce. Dodatkowo dla każdej wartości stopy bezrobocia zamieszczono porównanie: rok do roku oraz miesiąc do miesiąca (r/r i m/m).
Dane szczegółowe
Dalej znajdują się szczegółowe dane dot. stopy bezrobocia rejestrowanego, liczby bezrobotnych, bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym, liczby bezrobotnych nowo zarejestrowanych oraz wyrejestrowanych z tytułu podjęcia pracy oraz statystyki dot. ofert pracy, w tym np. liczby bezrobotnych na 1 ofertę pracy. W infografice prezentowane są dane od stycznia 2019 lub za ostatnich 12 miesięcy. Dane dla powiatów przedstawione są w formie tabel, wykresów oraz kartogramów.
Infografikę można znaleźć na portalu InfoGZM w zakładce Statystyki > Gospodarka > Rynek pracy (powiaty).
Portal InfoGZM – opracowany i prowadzony przez Departament Strategii i Polityki Przestrzennej GZM – stanowi integralny element jednego ze strategicznych działań GZM, czyli Metropolitalnego Obserwatorium Społeczno-Ekonomicznego. Celem Obserwatorium jest monitorowanie zmian i procesów zachodzących w Metropolii oraz gromadzenie danych, które potencjalnie mogą wspierać proces programowania rozwoju społeczno-gospodarczego GZM.