Wiadomości z Piekar Śląskich

Tężnia solankowa już działa

  • Dodano: 2021-09-10 06:30, aktualizacja: 2021-09-09 23:29

W Parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach uruchomiono pierwszą w Piekarach Śląskich tężnię solankową.

Tężnia działa codziennie od 8.00 do 21.00

Zrealizowana została w ramach zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego, a jej koszt to 308.000 zł. Jeżeli będzie się cieszyła zainteresowaniem mieszkańców, w przyszłości mogą pojawić się kolejne.

W ramach zadania budowy tężni solankowej powstało kompletne wyposażenie, zbiornik solanki, urządzenie zasilająco-sterownicze, altana, a także ławki z oparciem, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Ponadto utwardzony i zagospodarowany zostanie przyległy teren wraz z odtworzeniem trawników. Pojawi się też zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne oświetlenie tężni.

Tężnie zbudowane są z drewna iglastego i cienkich gałązek (zazwyczaj brzozowych)

Wyposażone są w specjalne pompy, które rozprowadzają solankę po wiciach, dzięki czemu w powietrzu wytwarza się aerozol bogaty w cenne mikroelementy, takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód.

Podczas pobytu w tężni mamy okazję przebywać w podobnym mikroklimacie, co w uzdrowiskach nadmorskich. W ciągu 1 godziny wdychania aerozolu solankowego przyswajamy taką ilość jodu, jak podczas 3 dni plażowania. Jak jod działa na nasz organizm? Przede wszystkim: reguluje prawidłowe działanie tarczycy. Inhalacje z jodem są także wskazane dla osób cierpiących na choroby górnego układu oddechowego, gdyż jod powoduje rozrzedzanie śluzu.

Dzięki realizacji projektu w parku powstało miejsce spotkań i integracji mieszkańców. Wpłynie też na poprawę samopoczucia i stanu zdrowia Piekarzan.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.