Wiadomości z Piekar Śląskich

Uwaga na kradzieże. Zadbaj o swój ogródek działkowy

  • Dodano: 2024-05-23 13:15

Pogoda sprzyja zarówno pracom ogrodowym, jak i relaksowi na działce. Niestety zdarza się, że pozostawiony w słabo zabezpieczonych altankach sprzęt ogrodniczy, sprzęt rtv i agd, kuchenki i butle gazowe oraz inne wartościowe przedmioty padają łupem złodziei. Piekarscy dzielnicowi patrolują i radzą jak zabezpieczyć ogródki działkowe oraz pozostawiony na nich sprzęt.

Jak się dobrze zabezpieczyć przed kradzieżą?

Piekarscy dzielnicowi podczas służby dokonują kontroli ogródków działkowych znajdujących się w naszym mieście. Niestety dla złodziei ogródki działkowe są łatwym łupem z uwagi, iż większość z nich albo nie ma wcale zabezpieczenia, albo jest one dosyć proste do pokonania.
Słoneczna pogoda sprzyja pracom ogrodowym, jak i wypoczynkowi na działce. Często po zakończonej pracy sprzęt pozostawiamy na ogródkach. Niestety przestępcy, korzystając z okazji, włamują się do altanek i kradną kable, butle gazowe, narzędzia, sprzęt agd, kamery w zasadzie wszystko, co można spieniężyć. Niejednokrotnie straty spowodowane włamaniem oraz powstałymi zniszczeniami znacznie przekraczają wartość skradzionych przedmiotów. Dlatego mundurowi podczas patroli przypominają działkowiczom o prawidłowym zabezpieczeniu swojego mienia oraz zwracaniu uwagi na obce osoby obserwujące działki.

ABY TWOJA DZIAŁKA BYŁA BEZPIECZNA, NALEŻY:

  • Właściwie zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy, który najczęściej pada łupem złodziei. Przechowywany sprzęt i inne przedmioty stanowiące wartość np: skrzynki z narzędziami powinny być umieszczone w miejscu niewidocznym dla osób postronnych lub zabierane do domu.
  • Zachować dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu z numerami fabrycznymi. Wartościowe przedmioty dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób oraz zrobić dokumentację fotograficzną.
  • Starannie zabezpieczyć altanę lub domek-wzmocnić drzwi, zamontować na nich atestowane zamki, założyć na okna kraty.
  • Regularnie kontrolować stan zabezpieczeń. Kilkudniowa nieobecność właściciela i brak zmian na działce może zwrócić uwagę przestępcy i nakłonić go do włamania.
  • Podczas pobytu na działce warto zwracać uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy- może to być sposób zbierania informacji przez złodziei.
  • O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami- poznać sąsiadów, wymienić się telefonami i zwracać uwagę na działki i wszystkie niepokojące sytuacje.
  • Wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy należy na bieżąco zgłaszać Policji. Pomoc i radę można uzyskać od dzielnicowego, opiekującego się terenem, na którym jest działka.
Uwaga na kradzieże. Zadbaj o swój ogródek działkowy/ fot. KMP Piekary


Źródło: KMP Piekary Śląskie/ Aneta Krawel

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również