Wiadomości z Piekar Śląskich

Velostrada dotrze do Piekar

  • Dodano: 2022-06-03 07:00, aktualizacja: 2022-06-02 22:45

Podpisano porozumienie w sprawie rozpoczęcia budowy szybkich dróg rowerowych czyli velostrad na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Budowa Velostrady

Łącznie ma powstać 8 odcinków o długości około 120 km. Realizacja tych inwestycji rozpocznie się w 2023 roku, a kolejnych w 2024 roku. Piekary doczekają się swoich tras w drugim etapie.

Velostrady GZM to szybkie drogi rowerowe, w większości odseparowane od jezdni i ruchu samochodowego. Dzięki ich powstaniu, mieszkańcy otrzymają możliwość bezpiecznego przejazdu na rowerze pomiędzy miastami Metropolii.

Powstanie Velostrad GZM to jedno ze strategicznych działań podejmowanych przez miasta Metropolii. Założenie jest takie, aby pełniły one funkcję transportową, a nie tylko rekreacyjną, czyli zapewniały możliwość bezpiecznego przejazdu w drodze do pracy, szkoły, czy na studia w ramach jednego miasta lub pomiędzy miastami.

Przez Piekary Śląskie ma przebiegać jedna z velostrad, której realizacja planowana jest na 2024 r., zostanie ona złączona z siecią miejskich ścieżek rowerowych.

  • Katowice – Siemianowice Śląskie – Chorzów – Bytom – Piekary Śląskie
  • Długość: około 15,5 km

Velostrada połączy Katowice z północną czę­ścią Metropolii. Jej planowany początek to okolice pl. Alfreda w Katowicach. Następnie będzie łączyła Siemianowice Śląskie z Chorzowem i poprzez zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Żabie Doły” ma docierać do Bytomia. W pobliżu Drogi Woje­wódzkiej nr 911 ma połączyć się z lokalnymi dro­gami rowerowymi w Piekarach Śląskich.

W przyszłym roku ma zostać uru­chomiony Rower Metropolitalny, czyli system wypożyczalni rowerów miejskich. Ma on działać przez cały rok. Płatność za wypożyczenie będzie docelowo odbywać się za pomocą tej samej aplikacji, dzięki której kupimy bilety komunikacji miejskiej. W systemie będzie około 8 tys. rowerów, a stojaki będą rozmieszczone w wielu lokalizacjach. Ponadto zostanie urucho­miona długoterminowa wypożyczalnia rowerów elektrycznych.

Budowa sieci ścieżek rowerowych w Piekarach Ślaskich w 2022 r.

Velostrada dotrze do Piekar / fot. UM Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również