Wiadomości z Piekar Śląskich

Wrastające się paznokcie - objawy, rola podologa, metody leczenia

  • Dodano: 2017-06-20 17:15

To schorzenie, które może przysporzyć wielu uciążliwych dolegliwości - począwszy od dyskomfortu, poprzez odczuwanie bólu, a skończywszy na trudnościach w poruszaniu się.Z tego względu nie należy lekceważyć symptomów tej przypadłości i już w momencie pojawienia się pierwszych objawów należy wdrożyć odpowiednie działania lecznicze. Wrastanie paznokci polega na wpijaniu się ostrych krawędzi paznokci w skórę palca u stopy, powodując obrzęk i stany zapalne. Im głębiej wrośnięty paznokieć, tym większe dolegliwości bólowe.

Co stanowi przyczyny schorzenia wrastających paznokci?

Na pierwszym miejscu zazwyczaj wskazuje się nieprawidłowe nawyki związane z pielęgnacją stóp, a szczególnie w zakresie obcinania paznokci. Poza tym, źródło problemu stanowi nieodpowiednio dobrane obuwie, szczególnie będące zbyt wąskie w palcach i powodujące ich ucisk. W zaniedbane, zbyt suche i szorstkie stopy, ale także wręcz przeciwnie - w stopy cechujące się wzmożoną potliwością, paznokcie dużo łatwiej się wbijają. Wskazuje się również na takie czynniki, jak nieleczona grzybica, nieprawidłowo przeprowadzony zabieg korekcji wrastających paznokci, urazy i deformacje w obrębie stopy, otyłość oraz predyspozycje genetyczne.

Jak rozpoznać schorzenie i jak sobie z nim poradzić?

Sygnałem alarmującym jest charakterystyczny kujący ból palca u stopy, pojawiający się szczególnie w momentach nacisku stopy na podłoże. Miejsce, w które wrasta paznokieć ulega zaczerwienieniu, pojawia się stan zapalny, a w bardziej zaawansowanych stanach nacieki ropne.

Wyżej wymienione objawy obligują do umówienia wizyty u podologa, czyli u lekarza specjalizującego się w leczeniu schorzeń stóp. Podolog po dokonaniu oceny stanu zdrowia stóp, z jakim pacjent się do niego zgłosi, dobiera leczenie. Może to być leczenie chirurgiczne, którego ideą jest pozbycie się fragmentu paznokcia wraz z chorobowo zmienionymi skrawkami skóry. Po takim zabiegu wzrost paznokcia powinien zostać ukierunkowany na właściwy tor. To niestety zabieg inwazyjny wykonywany w znieczuleniu.

Kolejną metodą jest zastosowanie tak zwanych klamr ortonyksyjnych. To dużo mniej agresywna metoda leczenia, która polega na ukierunkowaniu wzrostu paznokcia za pomocą wyżej wspomnianych klamr. Zabieg przebiega szybko i bezboleśnie, a co najważniejsze - nie odbiera pacjentowi możliwości normalnego funkcjonowania po jego wykonaniu.

Jedną z najbardziej nowoczesnych metod lecenia stanowi zabieg kostką Arkady, za pomocą którego paznokciom nadaje się odpowiedni kształt, uniemożliwiający im wrastanie się.

Więcej informacji na ten temat można zaczerpnąć na stronie internetowej: https://podolodzy.pl/

Komentarze (1)    dodaj »

  • kasia

    Czy usuwajam panstwo tez trwale lub czesciowo paznokcie przy zastosowaniu kwasu Fenolowego

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.