Wiadomości z Piekar Śląskich

Wystawa fotograficzna ukaże historię kopalni

  • Dodano: 2020-12-03 06:30, aktualizacja: 2020-12-02 16:26

Wystawa fotograficzna "Kopalniane Fotograficzne Kadry" będzie okazją do sentymentalnej podróży w przeszłość.

Pozwoli zapoznać się ze zdjęciami ukazującymi piekarskie kopalnie. Te prezentowane będą 4 grudnia w gablotach znajdujących się na Placu Noblistów Śląskich u zbiegu ulic Bytomskiej i Karola Miarki.

Kopalnia KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary oficjalnie rozpoczęła wydobycie węgla w roku 1954 jako KWK "Julian", a zakończyła 30 stycznia 2020 roku. Na kilka dni przed wyjazdem na powierzchnię ziemi ostatniego wagonika węgla radny Łukasz Ściebiorowski zorganizował pod koniec stycznia – wspólnie z dyrekcją kopalni oraz Urzędem Miasta Piekary Śląskie –  spotkanie fotografów na terenie kopalni, aby uchwycić na fotografiach dziedzictwo industrialne i historyczne Piekar Śląskich wpisującego się w dziedzictwo przemysłowe całego Śląska – szyby wydobywcze, place i pomieszczenia gospodarcze, składy węgla, sieć kolejową, cechownie, biura.

Z okazji udziału w wyjątkowym wydarzeniu skorzystało kilkadziesiąt osób – zarówno profesjonalistów jak i pełnych pasji fotografów- amatorów

– Efekty naszej pracy, bo również miałem przyjemność wykonać serię zdjęć, będziemy mogli poznać już wkrótce, bo od 4 grudnia, czyli od Barbórki na wystawie "Kopalniane Fotograficzne Kadry", która będzie publicznie prezentowana w pylonach wystawienniczych na Placu Noblistów Śląskich u zbiegu ulic Bytomskiej i Karola Miarki. Będzie to okazja do oddania hołdu w ten sposób samym górnikom jak i przybliżyć działalność kopalni, która przez dziesiątki lat dawała pracę i była żywicielką wielu rodzin – przybliża wydarzenie radny i pomysłodawca wystawy Łukasz Ściebiorowski.

–Dziękuję już teraz tym fotografom, którzy udostępnili zdjęcia do wystawy, a wszystkich zainteresowanych zapraszam do indywidualnego zwiedzania – dodaje Ściebiorowski.

Patronat nad wystawą objęła Prezydent Miasta Piekary Śląskie oraz Spółka Węglokoks Kraj do której w ostatnich latach należała kopalnia. 

Wystawa fotograficzna ukaże historię kopalni

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również