Wiadomości z Piekar Śląskich

Wystawa fotograficzna ukaże historię kopalni

  • Dodano: 2020-12-03 06:30, aktualizacja: 2020-12-02 16:26

Wystawa fotograficzna "Kopalniane Fotograficzne Kadry" będzie okazją do sentymentalnej podróży w przeszłość.

Pozwoli zapoznać się ze zdjęciami ukazującymi piekarskie kopalnie. Te prezentowane będą 4 grudnia w gablotach znajdujących się na Placu Noblistów Śląskich u zbiegu ulic Bytomskiej i Karola Miarki.

Kopalnia KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary oficjalnie rozpoczęła wydobycie węgla w roku 1954 jako KWK "Julian", a zakończyła 30 stycznia 2020 roku. Na kilka dni przed wyjazdem na powierzchnię ziemi ostatniego wagonika węgla radny Łukasz Ściebiorowski zorganizował pod koniec stycznia – wspólnie z dyrekcją kopalni oraz Urzędem Miasta Piekary Śląskie –  spotkanie fotografów na terenie kopalni, aby uchwycić na fotografiach dziedzictwo industrialne i historyczne Piekar Śląskich wpisującego się w dziedzictwo przemysłowe całego Śląska – szyby wydobywcze, place i pomieszczenia gospodarcze, składy węgla, sieć kolejową, cechownie, biura.

Z okazji udziału w wyjątkowym wydarzeniu skorzystało kilkadziesiąt osób – zarówno profesjonalistów jak i pełnych pasji fotografów- amatorów

– Efekty naszej pracy, bo również miałem przyjemność wykonać serię zdjęć, będziemy mogli poznać już wkrótce, bo od 4 grudnia, czyli od Barbórki na wystawie "Kopalniane Fotograficzne Kadry", która będzie publicznie prezentowana w pylonach wystawienniczych na Placu Noblistów Śląskich u zbiegu ulic Bytomskiej i Karola Miarki. Będzie to okazja do oddania hołdu w ten sposób samym górnikom jak i przybliżyć działalność kopalni, która przez dziesiątki lat dawała pracę i była żywicielką wielu rodzin – przybliża wydarzenie radny i pomysłodawca wystawy Łukasz Ściebiorowski.

–Dziękuję już teraz tym fotografom, którzy udostępnili zdjęcia do wystawy, a wszystkich zainteresowanych zapraszam do indywidualnego zwiedzania – dodaje Ściebiorowski.

Patronat nad wystawą objęła Prezydent Miasta Piekary Śląskie oraz Spółka Węglokoks Kraj do której w ostatnich latach należała kopalnia. 

Wystawa fotograficzna ukaże historię kopalni

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.