Wiadomości z Piekar Śląskich

Atrakcje turystyczne w Zabrzu - jakie miejsca odwiedzić?

  • Dodano: 2021-06-09 14:15

Zabrze jest miastem kojarzącym się zazwyczaj ze Śląskim Centrum Chorób Serca, gdzie Zbigniew Religa wykonał pierwszy udany przeszczep 15 sierpnia 1985 roku. Wbrew pozorom ten górniczy i industrialny obszar zapewnia zwiedzającym co najmniej kilka świetnych atrakcji turystycznych. Oprócz tego, bardzo powszechne są pizzerie w Zabrzu oferujące klasyczną, rzymską oraz włoską odmianę pizzy. Zatem, co warto tam odwiedzić i dlaczego?

Co warto odwiedzić w Zabrzu i dlaczego? – 5 ciekawych pomysłów

1.     Miejski ogród botaniczny

W miejskim ogrodzie botanicznym można obserwować nawet 5 500 rodzajów różnych drzew i krzewów. Bardzo często spotykane są tutaj gatunki objęte ochroną m.in. cis pospolity, przytulia wonna, barwinek pospolity oraz parzydło leśne. Miejski ogród botaniczny powstał w 1938 roku, a rocznie odwiedza go ponad 100 000 osób.

2.     Stalowe domy

Miejsce to wyróżnia się długą i bardzo ciekawą historią, a w konsekwencji jest bardzo popularne wśród turystów. Stalowe domy powstały w 1930 roku w hucie Donnersmacków. Były kiedyś powszechne, jednak odkryto, że w przypadku pożaru domownicy nie będą mieli szans na ucieczkę, ponieważ stal pod wpływem ciepła ulega deformacji.

3.     Kopalnia Guido

Kopalnia Guido jest najciekawszą atrakcją w Zabrzu. Zwiedzanie rozpoczyna się od zjechania windą, nadal używaną przez górników. W trakcie podróży przewodnik omawia z jakimi niebezpieczeństwami musieli zmierzyć się jej pracownicy. W kopalni można odwiedzić m.in. końskie stajnie (170 metrów pod ziemią) oraz świetnie wkomponowane kaplice.

Schodząc niżej (320 metrów pod ziemią) uczestnicy poznają technikę górniczą oraz pracę olbrzymich maszyn. Nie wszędzie można dojść pieszo, dlatego przewodnik zabiera turystów do podwieszanej kolejki elektrycznej (jedyna taka atrakcja na świecie).

Kolejną ciekawostką jest fakt, iż kopalnia Guido wyróżnia się najgłębiej położonym podziemnym pubem w Europie. Można tam się napić regionalnego piwa warzonego tylko i wyłącznie na potrzeby tej atrakcji turystycznej. Jeśli natomiast po wyjściu z kopalni chcielibyście zjeść pizzę w Zabrzu – warto odwiedzić lokal Dominium umiejscowiony w Centrum Handlowym Platan, na parterze budynku, niedaleko centrum miasta (Plac Teatralny 12).

4.     Sztolnia Królowa Luiza

Sztolnia Królowa Luiza to bardzo interesujące miejsce szczególnie dla dzieci ze względu na podziemną trasę wodną. Niemal 2 km szlaku turyści pokonują łodziami w oryginalnym wyrobisku pochodzącym w XIX wieku. Resztę przechodzi się pieszo, a w trakcie wycieczki można spotkać m.in. Skarbnika i Utopka.

5.     Dom Muzyki i Tańca

Ostatnią, najmniej spektakularną atrakcją jest Dom Muzyki i Tańca. Odwiedzają go głównie osoby zamiłowane w kulturze. Projekt na ten budynek stworzył Julian Dachowicz w 1959 roku. Przez ten czas zagościły tam wielkie gwiazdy (np. Leonard Cohen, Tori Amos, Placido Domingo). W Domu Muzyki i Tańca odbywały się również występy kabaretowe oraz liczne wystawy.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.