Wiadomości z Piekar Śląskich

Bezpieczne foteliki samochodowe

  • Dodano: 2019-03-25 15:00, aktualizacja: 2019-03-29 13:06

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia samochodu, w którym ma być przewożony mały pasażer, jest fotelik samochodowy. W każdym samochodzie, w którym przewożone jest dziecko o wzroście do 150 cm musi się on znaleźć. Tak stanowią przepisy Kodeksu Drogowego. Ale jaki bezpieczny fotelik samochodowy kupić?

Fotelik samochodowy powinien znaleźć się w każdym samochodzie, w którym przewożone jest dziecko. Jest to wymóg zgodny z obowiązującym prawem. Gdyby samochód został zatrzymany przez policję, a dziecko jechałoby bez fotelika, wtedy na pewno kierowca otrzymały wysoki mandat. Nie warto jednak kupować fotelika tylko dla chęci uniknięcia mandatu. Warto to zrobić dla bezpieczeństwa swojego dziecka.

To szczególnie istotne w sytuacji zagrożenia, bo mimo iż producent gwarantuje 100% bezpieczeństwo, to pod czas wypadku fotelik ma skutecznie ochronić malucha, a niestety kupując najtańsze modele, bądź te pochodzące z drugiej ręki nie można mieć takiej pewności. Zwyczajnie na bezpieczeństwie nie można oszczędzać.

Jaki bezpieczny fotelik samochodowy kupić?

Na rynku, szczególnie w sklepach internetowych jest bardzo bogaty wybór fotelików do auta, jednak dokonując jego zakupu, trzeba dobrze dobrać go do potrzeb podróżującego w nim dziecka. Należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, a są to:

1. Wiek i waga dziecka
Fotelik do auta należy dobrać do jego bieżących potrzeb. Nie możemy używać fotelika ani zbyt dużego, ani zbyt małego w stosunku do wymiarów naszego dziecka. Nie spełni on swojej roli. Aby ułatwić właściwy dobór fotelika do potrzeb dziecka podzielone je na grupy.

Foteliki samochodowe dzielą się na 4 podstawowe grupy O+ dla noworodków (waga 0-13kg), I dla mniejszych dzieci (waga 9-18kg), II dla przedszkolaków (waga 15-22kg) i foteliki przeznaczone dla najstarszych dzieci - grupa III (waga 22-36kg). Dzięki temu podziałowi każdy z łatwością sprawdzi, czy wybrany model dopasuje do swojego milusińskiego

2. Preferowany kierunek montażu
Foteliki dla najmłodszych z grup 0+ i I zalecamy montować w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy. Ten rodzaj montażu jest zdecydowanie bardziej bezpieczny dla małego dziecka, którego główka i szyja są bardzo delikatne i mocno narażone na przeciążenia powstające podczas jazdy samochodem. Foteliki grupy II i III praktycznie mocuje się wyłącznie przodem do kierunku jazdy.

3. Wyposażenie samochodu z którego będziemy korzystać
Obecnie coraz bardziej na popularności zyskują foteliki samochodowe wyposażone w system mocowania Isofix pozwalający na szybkie i pewne zamocowanie fotelika w aucie. Niestety nie każdy starszy samochód posiada taki system. Przed zakupem należy koniecznie sprawdzić, czy w aucie znajdziemy zaciski Isofix. Jeśli nie kupmy zwykły fotelik i zamocujmy go tradycyjnymi pasami bezpieczeństwa.

4. Dodatkowe funkcje i wyposażenie
Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na dodatki ułatwiające i uprzyjemniające dziecku korzystanie z fotelika.

Do najbardziej popularnych należą: obrotowa podstawa siedziska (obrót o kąt 0-360 stopni) ułatwiająca załadunek i wyładunek dziecka z samochodu
baza Isofix - umożliwiająca szybki montaż fotelika w autach nie wyposażonych w złącza Isofix
pochylane oparcie - umożliwiające krótszą czy dłuższą drzemkę w podróży
regulowany zagłówek
wkładka dla niemowlaka - umożliwiająca dopasowanie maluszka do nieco większego fotelika
odpowiednie uchwyty na kubki, zabawki i inne akcesoria

5. Atesty i certyfikaty
Dodatkowo należy koniecznie zwrócić uwagę na to, czy posiada on stosowne atesty i certyfikaty dopuszczające go do ruchu. Absolutne minimum to europejski certyfikat ECE R44/04 dopuszczający fotelik do sprzedaży na terenie UE.

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości jak prawidłowo wybrać fotelik samochodowy skontaktujcie się z autoryzowanym sprzedawcą.

Bezpieczne foteliki do auta - podsumowanie
Dobrze dobrany fotelik samochodowy na pewno się przyda się każdemu podróżującemu z dzieckiem kierowcy i spełni swoje zadanie w odpowiedni sposób. Będzie nieocenioną pomocą zarówno dla dziecka jak i jego opiekuna, a w przypadku sytuacji awaryjnej ochroni jego życie i zdrowie. Pamiętaj! podróżuj zawsze z dzieckiem przypiętym w foteliku.

Atestowane foteliki samochodowe kupisz w TechSat24.pl - Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.