Wiadomości z Piekar Śląskich

Co mówi prawo o jeździe juniora w foteliku?

  • Dodano: 2017-06-23 12:30, aktualizacja: 2018-08-27 16:03

Temat można zamknąć jednym zdaniem: pasażer do 12 roku życia i do 150 cm wzrostu musi jeździć w foteliku samochodowym. Co więcej można powiedzieć o podróżowaniu ludzi w wieku szkolnym w taki właśnie sposób?

Wartościowe informacje prawne

  • Fotelik powinien chronić siedzące w nim  dziecko, szczególnie poprzez odpowiednie dopasowanie go do wagi i wzrostu naszych pociech.
  • Na przednim siedzeniu dziecko może być przewożone tyłem tylko wtedy, gdy poduszka powietrzna jest wyłączona.
  • Do 12 roku życia na przednim siedzeniu dzieci muszą jeździć w foteliku.
  • Gdy dziecko podróżuje w aucie, w sposób niezgodny z prawem - można otrzymać 6 punktów karnych i mandat 150zł.
  • Gdy dziecko waży więcej niż 36 kg i mierzy między 135 a 150 cm wzrostu, może być przewożone bez fotelika, czyli tylko zapięte pasami bezpieczeństwa.
  • Jeśli na tylnej kanapie siedzi troje dzieci w tym dziecku powyżej 3 roku życia przypadło siedzenie w środku, pomiędzy dwoma fotelikami, może jechać przypięte jedynie pasami bezpieczeństwa.
  • Dzieci poniżej 3 lat muszą być przewożone zapięte pasami bezpieczeństwa i w foteliku lub alternatywnym, ale podobnym do niego sprzęcie przytrzymującym.

 

A tak po ludzku?

Osoby dojrzałe, jako opiekunowie i rodzice dzieci są przed nimi odpowiedzialni, za ich zdrowie i życie, dlatego fotelik samochodowy, typu nosidełko, jest tak ważnym elementem wyprawki noworodka i obowiązkowym akcesorium, aby odebrać dziecko ze szpitala.

Swoje dziecko przewozisz w foteliku, ale jeśli wiedziesz bogate życie towarzyskie i zabierasz czasem innych nieletnich, miej w swoim aucie choćby podkładkę. Najlepiej jednak poprosić o fotelik od opiekunów Twojego gościa. W razie przykrego zdarzenia odpowiedzialny będziesz niestety Ty, więc zabezpiecz się z każdej możliwej strony nawet w obliczu wielkiej przyjaźni i zaufania. Życie pisze własne scenariusze.

Analogicznie w przypadku, gdy to Ty powierzasz komuś dziecko. Zorganizuj mu odpowiedni fotelik. Jeśli jest to ktoś z rodziny, kto dość często spotyka się z Twoją pociechą - być może warto zapewnić mu dodatkowy fotelik. Logistyka jest wtedy o wiele lepsza, nie trzeba specjalnie jeździć po fotelik lub z fotelikiem.

Poza przepisami prawnymi i Twoją odpowiedzialnością, równie ważna jest wygoda dziecka, to czy fotelik mu się podoba i na ile jest łatwy w obsłudze. Przyjrzyj się uważniej modelowi Maxi Cosi RodiFix.

Często zdarza się, że producenci samochodów rekomendują marki a nawet modele fotelików, które najlepiej zgrają się z autem, jako element wyposażenia.

Europejskie wskazania mówią, że obowiązkowo do 15 miesiąca życia fotelik powinien być montowany tyłem do kierunku jazdy. Poleca się to rozwiązanie dla dzieci do 4 roku życia. Dziecko nie ma opuszczonych nóg, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, ale za to zabezpieczony układ kostny i organy wewnętrzne.

Fotelik samochodowy nie powinien być zastępowany podstawką, ponieważ ta nie chroni przed uderzeniami bocznymi często pojawiającymi się w statystykach wypadków drogowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.