Wiadomości z Piekar Śląskich

Fotograf ślubny - jak wybrać, by nie żałować?

  • Dodano: 2017-12-20 11:00

Możecie wybrać takiego, który zaoferuje najniższą cenę. Możecie również poprosić kolegę brata szwagra, który ostatnio kupił niezłą lustrzankę albo zdecydować się na tego samego, którego mieli wasi znajomi. Jednak wybór fotografa nie powinien być dziełem przypadku – to on uwieczni najpiękniejsze chwile waszego wspólnego życia.

Polowanie na fotografa – gdzie i jak szukać, żeby znaleźć?

Wybór odpowiedniego fotografa warto rozpocząć od przepytania rodziny i znajomych – jednak nie polegajmy tylko na ich poleceniach, lecz poprośmy o pokazanie ślubnego albumu oraz zdjęć z wesela. W ten sposób skutecznie zweryfikujemy, czy jego prace odpowiadają naszej estetyce. Jeśli nie mamy możliwości weryfikacji prac u znajomych lub też żaden z proponowanych fotografów nam nie odpowiada – zróbmy research w sieci. Pomocna będzie na przykład platforma ślubna Wedding.pl, gdzie bez problemu znajdziemy fotografa w naszym miejscu zamieszkania. Przykładowo: dla par szukających fotografa w okolicach Katowic znajdziemy aż 213 ofert (https://wedding.pl/fotograf-slubny/katowice) a wśród nich setki zdjęć, które wykonał każdy z nich. Duża ilość fotografii jednego zleceniobiorcy i możliwość wystawienia im opinii pozwala znaleźć tego jedynego fotografa, który wykona dla nas idealne zdjęcia ślubne.

Jak nie dać się oszukać, czyli porozmawiajcie szczerze o finansach

Choć umiejętności fotografa i jego wyczucie stylu jest jednym z kluczowych elementów wpływających na wybór fotografa, musimy pamiętać, że cena jest równie istotnym czynnikiem. Zlecenia mają ceny wahające się od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że cena cenie nierówna i zawsze dopytujmy, jaki zakres usług obejmuje cennik fotografa. Może się okazać, że pozornie najtańszy zapewnia tylko ujęcia ceremonii ślubnej i 50 wybranych fotografii z wesela, a każde dodatkowe zdjęcie jest płatne, zaś album ślubny kosztuje pół podstawowego zlecenia. Zanim więc podpiszecie zlecenie, zadajcie fotografowi te pytania:

  • co wchodzi w zakres usługi (ślub, wesele, sesja ślubna, album ślubny)

  • jakie dodatkowo płatne opcje może wam zaproponować i w jakich cenach (być może okaże się, że proponuje za niewielką opłatę fotobudkę, czyli największy hit wesel ostatniego sezonu)

  • czy jest ograniczona ilość zdjęć, które udostępnia na płycie i jaki jest koszt za wybór dodatkowych ujęć

  • czy przyjeżdża z nim pomocnik, który jest osobno płatny

  • do której godziny zostaje na weselu.

Gdy już zdecydujecie się na fotografa, polecamy wykonanie sesji przedślubnej, jeśli tylko finanse wam na to pozwolą. W ten sposób oswoicie się z aparatem, poćwiczycie pozy oraz przekonacie się, jakie ujęcia są dla was korzystne. I pamiętajcie: fotograf to także artysta, który ma swoją wizję. Czasem warto go posłuchać i zdziwić się, jakie ciekawe spojrzenie na waszą miłość ma osoba trzecia.

Foto: Unsplash.com

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.