Wiadomości z Piekar Śląskich

Funkcje ogrodów zimowych i ich rodzaje

  • Dodano: 2017-10-26 10:00

Ogród zimowy w zależności od wielkości, wyposażenia, usytuowania może pełnić rożne funkcje. Przed jego założeniem warto się zastanowić w jakim celu go zakładamy.

Ogrody do zimowania roślin

To najprostsze i zarazem najtańsze ogrody, zarówno w budowie, jak i w eksploatacji. Najczęściej w tym celu wykonuje się zabudowę tarasu bez montowania dodatkowego ogrzewania. Taki ogród zimowy służy tylko do przetrzymania roślin przez okres zimy. Temperatura w nim oscyluje w granicach 5 stopni Celsjusza i jest w zupełności wystarczająca dla roślin w okresie spoczynku. Do takiego ogrodu można przenosić kwiaty i krzewy uprawiane w donicach w ogrodzie letnim. Dzięki temu nie będą narażone na silne mrozy. Taki ogród zimowy stworzony na tarasie dodatkowo bardzo poprawi bilans energetyczny budynku i pozwoli obniżyć koszty ogrzewania. Ogrody takie nie mogą być wykorzystane jako miejsce odpoczynku.

Ogrody do uprawy roślin egzotycznych

Chęć uprawy i podziwiana różnych gatunków roślin egzotycznych jest najczęstszym powodem zakładania przydomowych oranżerii. Drzewka cytrusowe, truskawkowe, bonsai, bugenwille, migdałowce, wawrzyny, storczyki będą pięknie się rozwijać, jeżeli będą miały zapewnioną temperaturę w okolicach 250 C i wilgotność na poziomie 70-80%. Jak zaznaczają ogrodowi specjaliści z Bdburchex.com.pl odpowiednio umeblowany ogród może pełnić dodatkowo funkcję salonu, w którym z przyjemnością relaksujemy się i organizujemy spotkania towarzyskie. Ogrody dla roślin egzotycznych muszą być ogrodami budowanymi od strony południowej, która zapewni roślinom odpowiednią ilość światła słonecznego. Trzeba też pamiętać o regularnym zraszaniu i wietrzeniu oranżerii.

Zimowe ogrody o charakterze uniwersalnym

W takich ogrodach można uprawiać rośliny o przeciętnych wymaganiach. Wystarczy zapewnić im temperaturę między 10 a 150 C oraz wilgotność w granicach 50-605. Takie warunki są zupełnie wystarczające dla większości roślin pokojowych i ogrodowych. Dodatkowo taki ogród zimowy można wykorzystać do uprawy ziół lub przygotowania sadzonek kwiatów i warzyw na wiosnę. Mogą mieć one wystawę zachodnią lub wschodnią, która zapewni wystarczającą ilość naturalnego światła i nie wymaga wysokich nakładów na ogrzewanie.

W zależności od funkcji jaką ma pełnić ogród wybieramy rośliny o określonych wymaganiach. Zły dobór kwiatów i krzewów spowoduje, że nie będą się prawidłowo rozwijać, a ogród zamiast zdobić będzie szpecił posesję.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.