Wiadomości z Piekar Śląskich

Sukcesja firmy - w jaki sposób można ją przeprowadzić?

  • Dodano: 2020-02-07 12:15

Zabezpieczenie losów firmy po śmierci właściciela to jedna z ważniejszych kwestii, o której powinien pamiętać każdy przedsiębiorca. Dlatego sukcesja cieszy się coraz większa popularnością. Dlaczego warto się na nią zdecydować?

Czym jest sukcesja firmy w polskim prawie?

Pod tym terminem znajdziemy wstąpienie w ogół praw i obowiązków przez nabywcę. Jeśli dochodzi do całkowitego przejęcia, mówimy wówczas o sukcesji uniwersalnej. Jeśli zaś nabywca uzyskuje tylko część praw, to mamy do czynienia z sukcesją singularną. Sukcesja firmy najczęściej odbywa się poprzez dziedziczenie, nabycie spadku na skutek umowy, czy przekształcenie spółek lub łączenie osób prawnych. Co ciekawe, jeszcze do niedawna sukcesja firmy nie była możliwa po śmierci właściciela. W takich sytuacjach przedsiębiorstwo przestawało istnieć. Rodziło to jednak zbyt wiele negatywnych skutków. Dlatego przystąpiono do prac legislacyjnych, dzięki czemu od 25 listopada 2018 roku sukcesja firmy po śmierci właściciela stała się możliwa.

Sukcesja firmy – kto się tym zajmuje?

Nowa ustawa sprawiła, że przedsiębiorcy po 65. roku życia nie muszą rezygnować z aktywności zawodowej. Mogą to zrobić wtedy, kiedy uznają to za stosowne. Ich firma jest bowiem chroniona przez prawo. W przypadku nagłej śmierci, gdy kwestie spadkowe nie zostały uregulowane, sukcesja firmy jest możliwa. Proces ten zaczyna się od ustanowienia zarządu sukcesyjnego. Tego typu zadaniami zajmują się kancelarie prawne. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej https://kancelariacw.pl/sukcesja/firma/. Zarząd sukcesyjny odpowiada za kierowanie firmą, dzięki czemu nie następuje żaden przestój w jej działalności. Spadkobiercy natomiast mają czas, by podjąć decyzję co do przyjęcia, bądź odrzucenia spadku. Sukcesja firmy pozwala także zabezpieczyć rodzinę finansowo, oddzielając majątek prywatny od firmowego. Jeśli więc zbliżamy się do emerytury, warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem. Dzięki temu będziemy przygotowani na każdą ewentualność. Warto więc skorzystać z tego rodzaju udogodnień i bez obaw cieszyć się życiem na emeryturze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.