Wiadomości z Piekar Śląskich

Zastosowania taśm klejących

  • Dodano: 2018-08-20 14:00, aktualizacja: 2018-08-21 13:44

Dawno, dawno temu taśma klejąca była jedynie artykułem biurowym. Grubsza i mniej przezroczysta służyła najczęściej do przyklejania komunikatów na drzwiach i tablicach ogłoszeń.

Dziś taśm klejących jest bez liku, w różnych odmianach i o różnym przeznaczeniu. Ta biurowa pozostała, rzecz jasna, ale na rynku jest też wiele innych. Wystarczy zajrzeć na stronę https://tasmaklejaca.pl/, by się o tym przekonać.

Taśma dwustronnie klejąca

Może być nieocenioną alternatywą dla kleju, a nawet gwoździ i śrubek, zwłaszcza w domu. Jeśli na przykład kupimy dywan i ułożymy go na idealnie równym, polakierowanym i nieco śliskim parkiecie, nie dociskając meblami, to będzie się zapewne przesuwał. Nikt przytomny nie użyje w takiej sytuacji kleju, który mógłby parkiet zniszczyć. Co innego taśma dwustronnie klejąca: skutecznie utrzyma dywan we właściwym położeniu, a w razie potrzeby pozwoli go zdjąć z nieuszkodzonej podłogi.

Podobnie jest z mocowaniem narzut na niektóre meble. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ją przymocować dwustronną taśmą od spodu i w ten prosty sposób zapobiec nieustannemu zwijaniu się i marszczeniu materiału.

Podobnie jest np. z lustrem w łazience, przy którym przydałoby się dodatkowe oświetlenie. Można wtedy kupić świetlówkę z oprawką o długości zbliżonej do szerokości lustra i taśmą dwustronną przymocować ją do górnej krawędzi. Klej jest na tyle mocny, że oprawka będzie się trzymała przez długie lata, przy czym oczywiście w dowolnym momencie można ją będzie usunąć.

Kto ma w domu równe i gładkie ściany, może za pomocą dwustronnej taśmy zawieszać plakaty lub nawet niewielkie, lekkie obrazki czy zdjęcia. Dzięki temu możemy zrezygnować wykonywania w ścianie otworów, mocowania kołków rozporowych etc.

Taśmy przeciwpoślizgowe

Na śliskich schodach lub drabinach, w łazienkach i kuchniach z podłogą z kafelków, gdzie łatwo – zwłaszcza osobom starszym lub z ograniczeniami ruchowymi – o poślizg i upadek, można zastosować estetyczne, mocne taśmy z porowatą powierzchnią. Jeśli odpowiednio je nakleimy, nie zaszkodzą wyglądowi podłogi, a zapobiegną wypadkom. Dostępne są także taśmy odporne na warunki atmosferyczne i dzięki temu nadające się do stosowania na zewnątrz, a także przeznaczone do miejsc, w których chodzi się boso (te ostatnie są po prostu mniej porowate).

Taśmy ochronne

Taśma klejąca w postaci przylepnej folii ochronnej może być idealnym zabezpieczeniem delikatnych powierzchni na czas magazynowania i transportu. Ewentualne tarcia nie zniszczą wtedy delikatnej struktury, pozwalając jej dotrzeć do miejsca przeznaczenia w nienagannym stanie. Zarówno grubość takiej folii, jak i przyczepność kleju należy wybierać względem tego, jakie przedmioty transportujemy.

Z jednej strony taśma, z drugiej rzep

Popularne rzepy wcale nie muszą być naszywane – występują też w formie samoprzylepnej, stanowiąc również jeden z rodzajów taśm. Sprawdzają się zwłaszcza w zastosowaniach przemysłowych, gdy zachodzi potrzeba wielokrotnego łączenia i rozłączania elementów takich jak pokrywy, osłony czy panele.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.