Wiadomości z Piekar Śląskich

110-lecie Chóru Górniczego Polonia Harmonia

  • Dodano: 2022-10-03 07:00, aktualizacja: 2022-10-02 17:04

110-lecie Śląskiego Chóru Górniczego Polonia Harmonia rozpoczęło się mszą świętą odprawioną w Bazylice w Piekarach Śląskich. Głównym celebransem był ks. prof. Antoni Reginek – kapelan Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Zgromadzeni goście wzięli także udział w koncercie pieśni sakralnych. W uroczystym Jubileuszu uczestniczyli Paweł Słota – II Zastępca Prezydent Miasta Piekary Śląskie oraz Łukasz Ściebiorowski – radny Rady Miasta. Gospodarzami wydarzenia byli Feliks Sokoła – prezes chóru oraz prof. dr hab. Iwona Melson – wieloletnia dyrygent chóru.

Tego wieczoru w Piekarach świętowano 110. rocznicę założenia Śląskiego Chóru Górniczego Polonia Harmonia. Msza święta w intencji chórzystów i osób związanych z organizacją oraz jubileuszowy koncert odbyły się w Bazylice pw. NMP i św. Bartłomieja. Zasłużeni śpiewacy zostali wyróżnieni i otrzymali odznaki honorowe Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr z Katowic.

Geneza powstania chóru

Chór Polonia Harmonia powstał w 1912 roku i jest chórem mieszanym, który obecnie zrzesza 35 osób różnych zawodów. Repertuar zespołu obejmuje kilkadziesiąt kompozycji. Są to utwory muzyki dawnej i współczesnej, jednak dominującą grupę stanowią utwory sakralne kompozytorów polskich i obcych, a także artystyczne opracowania muzyki ludowej, szczególnie śląskiej.

Bogata działalność koncertowa jak i poziom artystyczny zespołu przynoszą efekty w postaci wielu nagród i wyróżnień zdobytych na przeglądach oraz konkursach. Od kilkunastu lat Polonia Harmonia prowadzi także ożywioną działalność koncertową za granicą – w Niemczech, Francji, Austrii, Republice Czeskiej, Chorwacji czy Włoszech. Ważnym osiągnięciem chóru było nagranie dwóch płyt CD, pierwszej w roku 2001 pod tytułem „Wierna piosneczko śląska” oraz drugiej w 2003 – „Górnicze granie – śląskie śpiewanie”. Oprócz działalności koncertowej Polonia Harmonia zajmuje się organizowaniem życia muzycznego w regionie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również