Wiadomości z Piekar Śląskich

8. Piekarska Noc Spadających Gwiazd już w przyszłym tygodniu

  • Dodano: 2023-08-02 13:15

W sobotnią noc 12 sierpnia odbędzie się 8. Piekarska Noc Spadających Gwiazd, kiedy to przypada największe nasilenie roju meteoroidów zwanych Perseidami. Na wydarzenie organizowane od godziny 20.00 pod Kopiec Wyzwolenia zapraszają Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich oraz Natalia Ciupińska-Szoska – I Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Piekary Śląskie. Wspólnie będziemy mogli obserwować ten wyjątkowy kosmiczny spektakl.

Spadające gwiazdy nad piekarskim niebem 

Perseidy to jeden z najbardziej widowiskowych rojów meteorytów, który możemy oglądać nad Polską. „Spadające gwiazdy” będzie można obserwować przez kilka tygodni, ale największe nasilenie nastąpi właśnie w nocy z 12 na 13 sierpnia. W przypadku złych warunków atmosferycznych – brak przejrzystości nieba – wydarzenie zostanie przeniesione na dzień kolejny, czyli niedzielę 13 sierpnia!

W tę wyjątkową noc miasto przygotowało dla wszystkich wiele atrakcji:

  • mobilne planetarium
  • prezentacja i wykład Krzysztofa Dwornika z Planetarium Śląskiego w Chorzowie
  • wystawa astrofotografika Bartosza Wojczyńskiego
  • występy Mażoretek Azaria i Kahani Dance
  • konkursy z nagrodami
  • ponadto na terenie wokół Kopca Wyzwolenia będzie można skorzystać ze strefy gastronomicznej

Zamiany w organizacji ruchu – Noc Spadających Gwiazd

W dniu 12 sierpnia na sąsiadującym z Kopcem odcinku ul. Jana Pawła II (od skrzyżowania z ul. Inwalidów Wojennych do Drogi Wojewódzkiej nr 911) wprowadzona zostanie tymczasowa zmiana organizacji ruchu. Na wymienionym odcinku, od ul. Inwalidów Wojennych do DW 911, wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy z kierunkiem jazdy od ul. Bytomskiej do DW 911. Dojazd do ulicy Bytomskiej od strony DW 911 zostanie zapewniony poprzez wyznaczony objazd ulicą Pod Lipami. Na ul. Jana Pawła II parkowanie skośne będzie możliwe na lewej części jezdni (patrząc w kierunku DW 911). Ścieżka rowerowa biegnąca wzdłuż odcinka ul. Jana Pawła II zostanie wygrodzona bez możliwości parkowania. Ulica Do Kopca Wyzwolenia będzie dwukierunkowa z możliwością dojazdów do parkingów pod Kopcem Wyzwolenia. Nie będzie możliwy przejazd w stronę ul. Jana Pawła II. Na całym odcinku ul. Do Kopca Wyzwolenia będzie obowiązywał zakaz postoju!

8. Piekarska Noc Spadających Gwiazd już w przyszłym tygodniu / fot. materiały organizatora


Źródło: Urząd Miasta Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również