Wiadomości z Piekar Śląskich

Coraz więcej ścieżek rowerowych

 • Dodano: 2022-07-13 07:00, aktualizacja: 2022-07-12 20:54

W tym roku zwiększy się ilość ścieżek rowerowych na terenie Piekar Śląskich. Właśnie dobiegają końca prace przy Rondzie Andaluzji oraz wzdłuż ul. Wyszyńskiego.

Nowe ścieżki rowerowe

Prace trwają także na osiedlu Sowińskiego oraz w Kamieniu w rejonie wału rzeki Brynicy. Przygotowywany jest również odcinek wzdłuż autostrady w rejonie ul. Czołgistów.

Jeszcze w lipcu podpisana zostanie ostatnia umowa dzięki której, po zakończeniu prac przejezdny będzie cały odcinek od Kozłowej Góry do Kamienia (część traktów będzie tylko oznaczona z wykorzystaniem istniejących dróg). W 2022 r. zamierza się zainwestować w rozbudowę traktów ponad 15 mln złotych.

Szczegółowy przebieg trasy rowerowej prezentujemy na planie. W ten sposób możliwy będzie przejazd ścieżką rowerową całego odcinka od zapory w Kozłowej Górze, aż do Parku w Kamieniu, czyli około 10 km.

W pełni funkcjonalny jest już odcinek od granicy z Radzionkowem na Księżej Górze wzdłuż ul. Jana Pawła II do ul. Bytomskiej, kolejny dłuższy odcinek to trasa z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przez Las Dioblina do zbiornika Kozłowa Góra. Wykonano też łączniki na osiedlu Wieczorka – ul. Armii Krajowej i Kalwaryjskiej.

W 2022 r. zrealizowane zostały lub niebawem będą następujących odcinki:

 • Trasa rowerowa nr 1 (TR1) odcinek A1 – wzdłuż ul. Ziętka, od skrzyżowania ul. Okrzei z ul. Gimnazjalną do okolicy zjazdu z ul. Ziętka.
 • Trasa rowerowa nr 1 (TR1) odcinek A2 – od ul. Popiełuszki do ul. Papieża Jana Pawła II.
 • Trasa rowerowa nr 1 (TR1) odcinek A3 – od ul. Papieża Jana Pawła II do ROD im. J. Wieczorka (rejon działki nr 254/62).
 • Trasa rowerowa nr 23 (TR23) odcinek A1 – wzdłuż ul. Maczka, od skrzyżowania ul. Papieża Jana Pawła II z ul.  Maczka do połączenia z Trasą nr 1 (ul. Olimpijska).
 • Trasa rowerowa nr 23 (TR23) odcinek A2 – od połączenia z Trasą nr 1 (ul. Olimpijska) do ul. Bytomskiej.
 • Trasa rowerowa nr 13 (TR13) wzdłuż ul. Papieża Jana Pawła II, od skrzyżowania ul. Papieża Jana Pawła II z ul. Maczka do ROD im. J. Wieczorka.
 • Trasa rowerowa nr 3 (TR3) odcinek A1 – od skrzyżowania ul. Okrzei z ul. Gimnazjalną do skrzyżowania ul. Okrzei/ul. Janty z ul. Szpitalną.
 • Trasa rowerowa nr 3 (TR3) odcinek A2 – od skrzyżowania ul. Okrzei z ul. Szpitalną do ul. Wyszyńskiego.
 • Trasa rowerowa nr 3 (TR3) odcinek A3 – od Ronda Kopalni “Andaluzja” do skrzyżowania ul. Wyszyńskiego z ul. Czołgistów.
 • Trasa rowerowa nr 3 (TR3) odcinek A4 – od skrzyżowania ul. Wyszyńskiego z ul. Czołgistów, wzdłuż nasypu drogowego autostrady A1 do wału rzeki Brynica.
 • Trasa rowerowa nr 3 (TR3) odcinek A5 – wzdłuż prawego brzegu rzeki Brynicy, na odcinku od granicy pasa drogowego autostrady A1 do parku przy ul. Wyspiańskiego.
 • Trasa rowerowa nr 3 (TR3) odcinek A6 – wzdłuż prawego brzegu rzeki Brynicy, na odcinku od parku przy ul. Wyspiańskiego do ul. Marii Curie-Skłodowskiej.

Ponadto w 2024 r. przez Piekary Ślaskie ma przebiegać jedna z velostrad, zostanie ona połączona z siecią miejskich ścieżek rowerowych.

 • Katowice – Siemianowice Śląskie – Chorzów – Bytom – Piekary Śląskie
 • Długość: około 15,5 km

Velostrada połączy Katowice z północną czę­ścią Metropolii. Jej planowany początek to okolice pl. Alfreda w Katowicach. Następnie będzie łączyła Siemianowice Śląskie z Chorzowem i poprzez zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Żabie Doły” ma docierać do Bytomia. W pobliżu Drogi Woje­wódzkiej nr 911 ma połączyć się z lokalnymi dro­gami rowerowymi w Piekarach Śląskich.

Docelowo miasto ma być połączone całym systemem ścieżek rowerowych.

Coraz więcej ścieżek rowerowych / fot. UM Piekary Śląskie

Komentarze (1)    dodaj »

 • Mieszkaniec P.Śl.

  A kiedy drogi dla samochodów? Na razie co pół roku trzeba coś w zawieszeniu robić.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również