Wiadomości z Piekar Śląskich

Kino "Zacisze" organizuje seanse przyjazne sensorycznie

  • Dodano: 2020-08-04 11:45

Miłośnicy kina, którzy borykają się ze spektrum autyzmu, mogą skorzystać z wyjątkowych seansów organizowanych w kinie "Zacisze".

Kino Zacisze wraz z Fundacją Pomoc Autyzm ma przyjemność zaprosić młodych widzów ze spektrum autyzmu i ich opiekunów na dedykowane im seanse przyjazne sensorycznie. Zaproszeni są również wszyscy widzowie, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu przez dłuższy czas lub są wrażliwi wzrokowo.

Już 21 sierpnia o godzinie 18:00 zapraszamy na dedykowany seans z bajką "Samsam".

Jak wygląda seans przyjazny sensorycznie?

Dostosowanie seansu polega na zmianie natężenia oświetlenia oraz dźwięku tak, by doświadczenie oglądania filmu na dużym ekranie uczynić maksymalnie przyjazne nadwrażliwym zmysłom. Przed seansem nie wyświetlane są reklamy i zwiastunów, by nie rozpraszać uwagi widzów. W trakcie seansu nie obowiązuje zasada całkowitej ciszy – można komentować film, śpiewać piosenkę razem z bohaterem, tańczyć razem z nim, wyrażać ekscytację, wędrować po sali, itp.

Rodzice nie muszą już czuć się nieswojo w kinie, kiedy ich dziecko całym sobą raduje się z filmu. Ponieważ wiele dzieci/osób ze spektrum autyzmu jest na różnego rodzaju dietach, dlatego do kina można przynieść ze sobą własne, przygotowane przez rodziców przekąski. Celem działania kina jest zwiększenie dostępu do kultury i kina dla osób z trudnościami w zakresie przetwarzania sensorycznego. Seanse przyjazne sensorycznie mogą być okazją zarówno do atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu, jak również do rozwijania zainteresowań i poznawania nowych osób.

W kinie można zamówić również pokaz przyjazny sensorycznie dla zorganizowanej grupy. Wystarczy zgłosić grupę i umówić termin oraz zaproponować tytuł filmu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również