Wiadomości z Piekar Śląskich

Kolejne remonty w piekarskich szkołach zakończone

  • Dodano: 2020-05-06 09:15

Pod koniec 2019 roku w piekarskich szkołach wykonanych zostało wiele prac modernizacyjnych.

Ich efekt sprawdzali, w czasie prowadzonych w lutym wizytacji, II Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie Paweł Słota wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Piekary Śląskie Tomaszem Wesołowskim i miejskimi radnymi Łukaszem Ściebiorowskim i Bożeną Boczek.

Jednym z kluczowych zadań, jakie stawia przed sobą piekarski samorząd, jest modernizowanie placówek oświatowych. W ramach prowadzonych prac remontowych na bardziej estetyczne i wpływające na termoizolację zmieniają się elewacje budynków, ale to nie wszystko. Poszczególne sale, z których korzystają dzieci oraz elementy przydatnej wszystkim infrastruktury również zmieniają się nie do poznania. Wymieniane są okna, podłogi czy toalety. To wszystko sprawia, że miejsca pobytu najmłodszych mieszkańców miasta są im przyjazne i bezpieczne. –Prowadzimy remonty, dzięki którym piekarskie szkoły i przedszkola zmieniają się na lepsze. Wyglądają estetycznie i stają się jeszcze lepszym miejscem dla ich wychowanków – mówi II Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie Paweł Słota. Działania te trwają nieprzerwanie również podczas panującej w całym kraju epidemii koronawirusa. Stało się to możliwe dzięki zachowaniu niezbędnych, przewidzianych polskim prawem, zasad bezpieczeństwa.

Miejska Szkoła Podstawowa nr 5

W Miejskiej Szkole Podstawowej nr 5 swoje oblicze zmienił basen, z którego korzystają uczniowie:


Zmodernizowano oraz wyremontowano jego nieckę, a także unowocześniono wentylację zarówno samej pływalni, jak i szatni dla użytkowników za ponad 550 000 złotych:


W najbliższym czasie za 50 000 złotych wykonana zostanie modernizacja terenu wokół szkoły – powstaną nowe miejsca parkingowe. Przy ulicy Chopina, na wniosek Przewodniczącego Rady Miasta Piekary Śląskie Tomasza Wesołowskiego, powstanie strefa Kiss&Ride dla rodziców podwożących dzieci swoimi samochodami do szkoły. Dodatkowo, we współpracy z Radą Rodziców, odbudowana zostanie, znajdująca się z tyłu szkoły, bieżnia do skoku w dal (nowa nawierzchnia z poliuretanu, belka i “piaskownica”). Prace będą kosztować łącznie 14 000 złotych.

Miejska Szkoła Podstawowa nr 9

W Miejskiej Szkole Podstawowej nr 9 wyremontowana została za 80 000 złotych (pozyskanych w ramach Budżetu Obywatelskiego) sala gimnastyczna, gdzie położony został nowy parkiet, z którego uczniowie korzystają w czasie lekcji wychowania fizycznego:


Dyrekcja szkoły wykonała też, we własnym zakresie, prace remontowe, w ramach których odmalowano sale oraz wyremontowano świetlicę:


Ponadto, za kwotę 27 000 złotych postawiono nowy płot okalający teren placówki, a nad bocznym wejściem do budynku zamontowano daszek chroniący przed deszczem:


Miejska Szkoła Podstawowa nr 11

W budynku szkoły pomalowano korytarze. Wymieniono także okna na parterze i I piętrze:

Wymiana okien na parterzeWymiana okien na parterzeWymiana okien na I piętrzeWymiana okien na I piętrze
Prace te, finansowane z budżetu miasta, kosztowały łącznie 80 000 złotych.

Ponadto, dzięki działaniom wykonanym we własnym zakresie, wyremontowano hol wejściowy. Nie do poznania zmieniły się także jadalnia i świetlica.

Równocześnie warto podkreślić, że na wniosek radnego Daniela Pliszki przed szkołą, już w wakacje powstanie strefa Kiss&Ride dla rodziców podwożących swoje dzieci na zajęcia.

Miejska Szkoła Podstawowa nr 12

W budynku wykonano, finansowane ze środków szkoły, kompleksowe prace remontowe obejmujące wszystkie łazienki:
Owoc przeprowadzonych prac zaprezentowany został na filmie wykonanym w czasie wizytacji placówki. Ponadto na korytarzach prowadzone są prace malarskie, które systematycznie obejmować będą wszystkie korytarze. Rozpoczęto również prace w pomieszczeniach kuchennych.


W planach jest ich kompleksowy remont oraz wymiana pieców węglowych (znajdujących się w kotłowni i kuchni) na gazowe.

Miejska Szkoła Podstawowa nr 13

Jedną z ostatnich zakończonych inwestycji jest remont 7 łazienek w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 13 za kwotę 159 000 złotych. By przedstawić to, jakie zmiany zaszły, prezentujemy zdjęcia ukazujące jak toalety wyglądały przed i jak prezentują się po remoncie. Wymieniono drzwi, armaturę łazienkową, zawieszono nowe dozowniki na mydło, ręczniki papierowe oraz lustra:
To jednak nie jedyne zmiany w placówce. Modernizację przeszły także pomieszczenia kuchenne – odmalowano kuchnię, wyremontowano stołówkę, wymieniono drzwi w wiatrołapie głównym – prace wykonano ze środków szkoły.

Dodatkowo, w ramach Budżetu Obywatelskiego, za kwotę 143 000 złotych wybudowano deptak z zieloną strefą przed szkołą (powstała droga, która pełni też funkcje pożarowe). Wybrukowano kilkanaście miejsc parkingowych, wymieniono płot, zamontowano bramę wjazdową oraz furtkę. Ponadto postawiono też ławki i kosze na śmieci:


W najbliższym czasie umiejscowiona będzie stacja naprawy rowerów, ustawione oświetlenie, uzupełniona zostanie też zieleń i nasadzenie nowych drzew.

W czasie ostatnich miesięcy prace prowadzone były również w innych, piekarskich szkołach podstawowych.

 Miejska Szkoła Podstawowa nr 14

W Miejskiej Szkole Podstawowej nr 14 zmodernizowano stolarkę okienną i drzwiową. Za kwotę ponad 90 000 złotych wymieniono wszystkie okna i drzwi od strony boiska oraz odmalowano górne korytarze.


Miejska Szkoła Podstawowa nr 15

Miejska Szkoła Podstawowa nr 15 ma wymienione okna – nie tylko w salach lekcyjnych, ale również w innych, pomieszczeniach (w tym na korytarzach). Kompleksowej modernizacji i gruntownemu remontowi poddano wszystkie pięć łazienek. Dodatkowo całościowe prace renowacyjne wykonano w nowej sali lekcyjnej. Wszystkie te prace (razem z malowaniem korytarzy) kosztowały łącznie 159 000 złotych.

Warto również dodać, że z Budżetu Obywatelskiego na terenie placówki powstanie, za kwotę 800 000 złotych, “Centrum Aktywności”, w ramach którego pojawią się: boisko wielofunkcyjne, mini skate park, siłownia plenerowa i nowy plac zabaw. Otwarcie planowane jest już po wakacjach.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1

Za kwotę ponad 20 000 złotych z części korytarza wydzielono nową salę, gdzie przeprowadzono równocześnie pełen remont. Owoc przeprowadzanych prac sprawdzali II Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie Paweł Słota, Przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie Tomasz Wesołowski oraz miejscy radni: Łukasz Ściebiorowski i Bożena Boczek:


Ponadto zmodernizowano monitoring, naprawiono schody wejściowe i doposażono plac zabaw w nową huśtawkę.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2

W ZS-P 2 za kwotę 50 000 złotych wymieniono posadzki i wyremontowano dwie sale lekcyjne. Zakończono także prace związane z remontem opaski przeciwwilgociowej. 


Prace te wykonane zostały za łączną kwotę 90 000 złotych. Dodatkowo, przed nowym sezonem grzewczym, za kwotę blisko 200 000 złotych, planowany jest remont kotłowni i likwidacja pieców węglowych, które zastąpione zostaną ekologicznym ogrzewaniem gazowym. Ponadto planowana jest modernizacja kuchni, gdzie piec opalany węglem zastąpiony zostanie nowocześniejszym – gazowym.

Należy dodać, że wymienione prace nie są jedynymi prowadzonymi w piekarskich szkołach. Niedawno rozpoczął się długo wyczekiwany remont sali gimnastycznej przy Miejskiej Szkole Podstawowej nr 1 wart ponad 1 100 000 złotych.
Przed wakacjami rozpocznie się z kolei termomodernizacja budynku Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej za kwotę prawie 4 000 000 złotych, gdzie w zeszłym roku naprawiono dach i wyremontowano kotłownię. Po przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych obiekt będzie wyglądać jak Miejska Szkoła Podstawowa nr 2. Ponadto (tak jak w MSP 13) kanalizacja wymieniona zostanie (razem z przyłączami) na nową. Inwestycja ta kosztować będzie blisko 80 000 złotych.

Szkoły średnie

W Akademickim Zespole Szkół przeprowadzono, za kwotę 50 000 złotych, remont dachu i zaplecza sanitarnego budynku znajdującego się przy Orliku.

Przy Zespole Szkół nr 1 rozpoczął się właśnie długo wyczekiwany (i prowadzony w ramach Budżetu Obywatelskiego) remont boiska szkolnego za blisko 400 000 złotych.


Dzięki planowanym pracom boisko mające postać asfaltowego placu, zmieni się w wielofunkcyjny obiekt z nawierzchnią poliuretanową, piłkochwytami, bramkami i koszami do koszykówki. Postawione zostaną także ławki oraz uporządkowana zostanie zieleń wokół szkoły.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również