Wiadomości z Piekar Śląskich

Maria Hilf odnowiona

  • Dodano: 2021-09-21 06:30, aktualizacja: 2021-09-20 22:26

Wczoraj odbyła się msza święta związana z oddaniem do użytku, po kapitalnym remoncie kapliczki Maria Hilf.

Mszę koncelebrowali ks. Eugeniusz Witak, ks. proboszcz Andrzej Kos – proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej, ks. oraz Mirosław Godziek proboszcz parafii Imienia Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja. W przekazaniu obiektu brali także udział Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich oraz Łukasz Konarzewski – Śląski Konserwator Zabytków.

Podczas uroczystości obecni też byli: Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta, Paweł Słota – II Zastępca Prezydenta Miasta oraz Miejski Konserwator Zabytków. Co najistotniejsze, przy odrestaurowanym obiekcie zebrali się liczni mieszkańcy Piekar Śląskich.

Koszt prac renowacyjnych to 549.903,10 zł w tym kwota 124.834,54 zł dotacji od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

Kapliczka stanowi wyjątkowy zabytek wzniesiony w 1905 r. w stylu neogotyckim

– Dziękuję Pani Prezydent Sławie Umińskiej-Duraj i władzom miasta za uratowanie kapliczki. Dzięki Wam budynek powrócił do życia niczym feniks z popiołów. Ten remont to wielki koszt dla miasta, za co bardzo z całego serca dziękuję. Wiedząc jak szczególne jest to miejsce podjęliście ogromny wysiłek. Kaplica Maria Hilf przez ostatnie miesiące wznoszona była prawie od zera – mówił w czasie nabożeństwa ks. Eugeniusz Witak, emerytowany proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej.

– To wielka i historyczna chwila dla naszego miasta, bowiem przywracamy do życia wyjątkowy zabytek. Niech to miejsce będzie miejscem modlitwy i zadumy, ale także miejscem odpoczynku dla wszystkich mieszkańców. Szczególnie dziękuje wolontariuszom i społecznikom, którzy przez wiele lat dbali o kapliczkę i nie pozwolili na zapomnienie o niej. Dziękuję także Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, który wsparł dotacją renowację naszego zabytku – powiedziała Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich.

Renowacja swoim zakresem obejmowała prace związane z uporządkowaniem, uzupełnieniem i rewitalizacją terenu wokół budynku, a przede wszystkim remont i uzupełnienie ubytków zabytkowej zabudowy kaplicy. Na zewnątrz wykonywane zostały prace naprawcze, remont układów konstrukcyjnych budynku (fundamenty, ściany nośne i dach), a także renowacja elewacji (uzupełnienie, remont, czyszczenie, rekonstrukcja, scalanie kolorystyczne oraz zabezpieczenie). Na szczycie pojawi się też nowy dzwon ufundowany przez Urząd Miasta. 

Zamontowano również tablicę informacyjną, kilka ławek i kosze na śmieci, a także latarnie oraz stojak na rowery. Zagospodarowano również teren okalający obiekt. Pojawiło się również podświetlenie kapliczki, które także wyeksponuje zabytek po zmroku.

– Dziękuję władzom miasta z Panią Prezydent na czele, za wkład w odtworzenie tego wspaniałego zabytku, cieszę się, że również Urząd Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków miał swój udział w ratowanie kapliczki Maria Hilf – powiedział Łukasz Konarzewski – Śląski Konserwator Zabytków.

Zapraszamy do osobistego odwiedzenia tego wyjątkowego zabytku i obejrzenia efektów prac renowacyjnych.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.